Huawei se je povezal z vodilnimi zdravstvenimi ustanovami, da bi pomagal pri skrbi za vid otrok. Sodeluje namreč z ustanovama IIS Aragon in DIVE Medical pri razvoju storitve Track AI, katere umetna inteligenca razvita na podlagi bogatega znanja Huaweija, bo odkrivala in diagnosticirala zgodnje znake poslabšanja vida.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ocenjuje, da se s težavo sooča okoli 19 milijonov otrok, pri kar 70 do 80 odstotkih pa bi lahko poslabšanje vida preprečili ali ozdravili. Žal pri večini zgodnji znaki niso pravočasno opaženi, zato zdravljenja ni ali pa ni dovolj učinkovito, posledica pa so lahko resno poslabšanje vida, motnje v razvoju otrok, slabši dostop do izobraževanja in družbena izključenost. Za blažjimi oblikami poslabšanja vida, ki jih je mogoča ozdraviti, namreč trpi slabih 13 milijonov otrok.
»Zadnja leta razvijamo instrument, ki bo ocenil kakovost vida mlajših otrok in identificiral posameznike z motnjami,« je dejala Victoria Pueyo, pediatrična oftalmologinja, DIVE Medical. »S pomočjo Huaweija, ki je podprl razvoj s svojim znanjem o umetni inteligenci, zdaj lahko delamo v smeri dosega cilja. Uvesti tehnologijo na svetovni ravni in z našim večetničnim pristopom poskrbeti za vse vrste slabovidnosti.«
Programska oprema za zaznavo motenj vida DIVE (Devices for an Integral Visual Examination) teče na prenosnem računalniku Huawei Mate E, ter nadzira in spremlja pogled vsakega očesa, medtem ko bolnik opazuje vizualne dražljaje oblikovane za testiranje funkcij vida. Zbrane podatke nato obdela algoritem Huawei HiAI na pametnem telefonu Huawei P30 ter prepozna morebitne znake poslabšanja vida.
S pametnimi telefoni družine Huawei P30 ter osnovo Huawei HiAi je pobuda oblikovala preprosto za uporabo, cenovno ugodno ter prenosno storitev Track AI za prepoznavo težav z vidom, ki jo je mogoče uporabiti zgodaj, celo ko otrok dopolni šele starost šestih mesecev. Dejanski cilj pa je omogočiti posameznikom, brez dodatnega specialističnega usposabljanja, pomagati prepoznati otroke, ki morda trpijo za motnjami vida in jim omogočiti zgodnejši dostop do zdravljenja.
»V preteklosti pametni telefoni niso bili dovolj zmogljivi, da bi poganjali zapletene in na umetni inteligenci temelječe algoritme, zato so bili zbrani podatki na obdelavo preneseni v oblak. Komunikacija z oblakom pa naredi proces AI počasen in pristop pa je neuporaben brez omrežja. Track AI zato združuje najboljše Huaweijeve tehnologije strojnega učenja in obdelave podatkov s pomočjo algoritmov umetne inteligence na napravi, s konkretnimi raziskavami in spoznavanju ustanov IS Aragon in DIVE Medical,« je povedal Peter Gauden, strokovnjak za tehnologijo pri Huaweiju. »Track AI je del širše zaveze podjetja Huawei, da premakne meje česa je človeštvo zmožno in uporabi AI za nekaj dobrega. Naš cilj v tem projektu je omogočiti staršem in zdravnikom na vseh koncih sveta, da s pomočjo umetne inteligence lažje, hitreje in učinkovitejše odkrijejo znake poslabšanja vida.«
Kako deluje?
Otroci z motnjami imajo drugačne vzorce strmenja kot otroci z normalnim vidom. DIVE med prikazovanjem znanstveno oblikovanih vizualnih dražljajev zbere podatke, vendar je njihovo razumevanje izziv za posameznike brez medicinskega znanja. Tu nastopijo algoritmi umetne inteligence, »naučeni« da zaznajo neobičajne vzorce, ki omogočijo pravočasno zaznavo težav oziroma diagnosticiranje, zgodnejši dostop do zdravljenja, pa tudi kasnejše spremljanje stanja bolnika.
Track AI gradi na Googlovi prosto-kodni osnovi TensorFlow in Huawei HiAi, da ustvari okolje za strojno učenje na pametnem telefonu z zmogljivim procesorjem Kirin 980, ki opredeljuje prihodnost umetne inteligence mobilnih naprav.
Dve namenski enoti NPU v procesorju Kirin 980 podpirata delovanje AI na napravi, kar pomeni, da naloge umetne inteligence izvaja telefon, kar bistveno pospeši stvari in ohranja zasebnost uporabnikov. Dve enoti tudi pripomoreta, da postaja AI sčasoma pametnejša in povečuje dnevno zmogljivost in učinkovitost delovanja naprave.
Storitev Track AI je prenosna, saj se izvaja na telefonu, za njeno delovanje ni potrebno brezžično omrežje Wi-Fi, podatke pa dobiva v resničnem času, kar pohitri izvajanje diagnostike. Zmogljivosti pametnih telefonov Huawei, pa dopuščajo uporabo TackAi po vsem svetu. Storitev je primerna za specialista oftalmologa v bolnišnici razvitega sveta, pa tudi za vaškega zdravnika na oddaljenih območjih nerazvitega sveta.
Pilotski projekti bodo pripeljali do širšega sprejetja. Razvoj sistemov temelječih na umetni inteligenci zahteva podatke tisoče otrok, zbira pa jih pet raziskovalnih ustanov iz petih držav na treh kontinentih (Kitajska, Mehika, ZAE, Španija in Velika Britanija). Zbrani podatki so osnova za učenje nevronskih mrež, prvi pilotski projekti pa naj bi bilo zagnani kasneje letos s ciljem, da se že naslednje leto uvedejo naprave, ki bodo zdravstvenim delavcem pomagale hitreje diagnosticirati in zdraviti otroke z motnjami vida.