Dandanes je potrebno marsikoga opomniti, da možnost udeleževanja na volitvah ni le pravica, temveč tudi dolžnost. V času, ko sta demokracija in enakost približno samoumevni, se nas veliko ne zaveda, koliko so se ljudje borili za svoj glas.
Ni potrebno posebno poudariti, da so se za splošno volilno pravico in možnost kandidiranja najdlje borile ženske in se ponekod še vedno.
Na slovenskem so ženske dobile volilno pravico 11. avgusta 1945 v času Jugoslavije, 3 leta za moškimi. Prve svobodne volitve so se odvile 11. novembra 1945, ko so volili člane ustavodajne skupščine.
Danes v Ustavi Republike Slovenije piše:
»Volilna pravica je splošna in enaka. Zakon določi ukrepe za spodbujanje enakih možnosti moških in žensk pri kandidiranju na volitvah v državne organe in organe lokalnih skupnosti.«
Kje se je začelo?
Prva država, ki je uvedla splošno žensko volilo pravico, je to storila že na koncu 19. stoletja. To je bila Nova Zelandija, in sicer leta 1893.
Sledila je njej bližnja Avstralija, ki je pravico uzakonila leta 1902, vendar so bile iz te izvzete Aboriginske ženske. Slednje so pravico dobile let 1962.
Med prve spadata tudi Finska (1906) in Norveška (1907, sprva omejena na privilegirane ženske).
Prva polovica 20. stoletja
Na začetku 20. stoletja so se države vrstile ena za drugo. Mednje spadajo:
1910a: Islandija, Rusija, Avstrija, Nemčija, Poljska, Nizozemska, Luksemburg …
1920a: Ekvador, Mongolija, Švedska, Libija, Albanija …
1930a: Brazilija, Tajska, Kuba, Turčija …
Po drugi svetovni vojni
Največ držav je žensko volilno pravico sprejelo v treh desetletji po drugi svetovni vojni.
1940a: Francija, Bolgarija, Italija, Japonska, Severna Koreja, Južna Koreja, Mehika, Kitajska, Izrael, Čile …
1950a: Indija, Grčija, Kolumbija, Malezija, Singapur, Etiopija, Somalija, Paragvaj …
1960a: Ciper, Bahami, Iran, Maroko, Afganistan …
1970a: V tem desetletju sta poleg drugih svetovnih držav, pravico sprejeli Švica (1971) in Portugalska (1974), kar velja kot pozno za razviti evropski državi. Navsezadnje je bilo manj kot 50 let nazaj.
21. stoletje
Ker se pri nas enakost spolov pred zakonom zdi samoumevna, je kar težko verjeti, da se ponekod ljudje za to še borijo.
Šele v tem stoletju so do pravice prišle ženske v arabski državi Bahrajn (2002) in v Združenih Arabskih Emiratih (2006).
Celo v tem desetletju in kot zadnja je pravico uzakonila Saudska Arabija leta 2011. Prva priložnost, da so pravico izkoristile pa je prišla šele leta 2015 z volitvami v občinske svete. Na teh volitvah so bile prvič kandidatke tudi ženske.
Novinar