![Odkritje najstarejše sodobne ptice Odkritje najstarejše sodobne ptice](https://www.student.si/wp-content/uploads/2025/02/Vegavis-696x435.avif)
Prelomno odkritje na Antarktiki je razkrilo najstarejšo znano sodobno ptico, ki zagotavlja pomemben vpogled v evolucijo ptic. Fosil, skoraj popolna 69 milijonov let stara lobanja izumrle ptice z imenom Vegavis iaai, je bila zbrana med ekspedicijo antarktičnega polotoka leta 2011.
Ta ugotovitev nakazuje, da je Antarktika morda služila kot zatočišče med množičnim izumrtjem ob koncu obdobja krede, saj je ponujala zmerno podnebje z bujno vegetacijo, ki je verjetno delovala kot inkubator za najzgodnejše člane skupine, ki zdaj vključuje race in gosi.
Odkritje, ki spreminja kar smo vedeli o nastanku modernih ptic
Študijo, objavljeno v reviji Nature, je vodil dr. Christopher Torres, podoktorski sodelavec Univerze Ohio. Nova lobanja se ponaša z dolgim, koničastim kljunom in obliko možganov, ki je edinstvena med vsemi znanimi pticami, ki so jih prej odkrili iz mezozoika. Te značilnosti uvrščajo Vegavis v skupino, ki vključuje vse sodobne ptice, kar predstavlja najzgodnejši dokaz zdaj razširjenega in uspešnega evolucijskega sevanja po vsem planetu.
Za razliko od večine današnjih vodnih ptic lobanja ohranja sledove močnih čeljustnih mišic, ki so uporabne za premagovanje vodnega upora med potapljanjem in lovom rib. Te značilnosti lobanje so skladne z namigi od drugod v okostju, kar kaže na to, da je Vegavis uporabljal svoje noge za podvodni pogon med lovljenjem rib in drugega plena – strategija prehranjevanja je drugačna od strategije sodobnih vodnih ptic in je bolj podobna strategiji ptic, kot so ponirki in luni.
![Pied-billed Grebe (podilymbus podiceps) swimming in a pond](https://www.student.si/wp-content/uploads/2025/02/pied-billed-grebe-podilymbus-podiceps-swimming-in-a-pond-stockpack-istock-1024x683.avif)
Kako so se razvile današnje ptice?
To odkritje poudarja pomen Antarktike pri razumevanju najzgodnejših stopenj sodobnega razvoja ptic. Ptice, znane od drugod na planetu približno v istem času, so po sodobnih ptičjih standardih komaj prepoznavne. Poleg tega večina peščice najdišč, ki celo ohranjajo občutljive ptičje fosile, daje primerke, ki so tako nepopolni, da ponujajo le malo vpogleda v zgodnjo evolucijo ptic.
Novi fosil naj bi razrešil razprave med paleontologi glede evolucijskega položaja Vegavisa. Ta ugotovitev daje jasnejšo sliko o zgodnjih prednikih današnjih vodnih ptic in njihovih strategijah preživetja v obdobju pomembnih planetarnih pretresov. »Kam se Vegavis v drevesu življenja ptic?« se sprašuje dr. Torres.
Urednik portala Student.si