Dijaški dom se vrača v stare tire, obiskal jih je premier, napovedane so zakonodajne spremembe

golobov obisk
Foto: on FB DIC

Teden dni po požaru v Dijaškem domu Ivana Cankarja na Poljanski cesti v Ljubljani se življenje v domu počasi vrača v ustaljene tirnice. Požar, ki je izbruhnil v četrtek, 30. januarja 2025, okoli 4. ure zjutraj, je povzročil obsežno škodo in pretresel tamkajšnjo skupnost.

Vrnitev dijakov v dijaški domo

V nedeljo, 2. februarja, so dom ponovno odprli za dijake. Od skupno 621 dijakov se jih je vrnilo 384, od tega 250 v stavbo B, kjer je prišlo do požara. Za dijake, katerih sobe so bile uničene, so zagotovili nadomestne nastanitve v drugih delih doma. Ves teden so dijakom na voljo psihosocialna podpora prostovoljcev Rdečega križa, svetovalna služba in vzgojitelji. Mnogi dijaki so že izkoristili možnost razbremenilnih pogovorov za delitev svojih občutij in stisk.

Ravnatelj je ob tem zapisal: »Veselimo se vašega povratka v dom in si želimo, da ta zopet postane prostor skupnega sobivanja, rasti in ustvarjanja spominov. Vabimo vas, da se vrnete med nas in da skupaj znova ujamemo ritem vsakdana.«

POmoč dijakov
Nesebična pomoč dijakov Foto: on FB DIC

Izboljšanje varnostnih ukrepov

Po požaru so v domu okrepili varnostne ukrepe. Ponoči je prisotna varnostna služba, ta teden pa tudi nočni vzgojitelj. V prihodnjih dneh bodo namestili brezžični sistem požarne varnosti, ki vključuje požarne senzorje, ročne senzorje požara in požarne sirene. Načrtujejo tudi namestitev kamer na hodnikih, ki bodo delovale le ponoči, pri čemer morajo upoštevati zahteve področne zakonodaje.

V pismu, ki ga je ravnatelj posvetil dijakom, je zapisal: »Dogodek, ki ste mu bili priča, je pretresel vse nas. Vodstvo in zaposleni v dijaškem domu stojimo ob vas in smo tukaj, da vam ponudimo vso podporo in pomoč, ki jo potrebujete. Vaša varnost in dobro počutje sta nam najpomembnejša, zato smo poskrbeli, da je naš dom ponovno pripravljen za vaše bivanje. V prihodnjih dneh bomo dodatno poskrbeli za namestitev novih javljalnikov požara, da bo vaš vsakdan še varnejši.«

Spletni komentarji zavajajo

Dijaki so izrazili ogorčenje nad spletnimi komentarji, ki krivdo za požar pripisujejo njim. V pismu, objavljenem na Facebook strani doma, so poudarili, da požar ni nastal zaradi kajenja ali neodgovornega vedenja dijakov. Avtorje takšnih komentarjev so pozvali k premisleku in odstranitvi neprimernih vsebin. Izpostavili so tudi pogum dijakov, ki so pomagali omejiti požar in nudili pomoč poškodovanim sovrstnikom.

Nasprotno pa je ravnatelj doma prepoznal pogum dijakov in v pismu tudi zapisal: »Iskrena hvala vsem, ki ste bili ujeti v neposredni bližini ognja, in ste kljub hudi stiski našli pogum, da ste s spodbudami pomagali svojim vrstnikom, katerih življenja so bila, tako kot vaša, resno ogrožena. Vaš prispevek je neprecenljiv in je življenjskega pomena.«

Dom je obiskal tudi premier

Premier Golob je prav tako obiskal dom Ivana Cankarja en teden po požaru. Na njihovem Facebook profilu so ob priložnosti zapisali: »V sredo, 5. februarja, nas je obiskal predsednik vlade dr. Robert Golob. Ogledal si je stanje po nedavnem požaru ter se s predstavniki doma in dijaki pogovarjal o življenju v domu, o nastali škodi, ukrepih za sanacijo ter nadaljnjih korakih za izboljšanje varnosti in pogojev bivanja.«

Golob obiskal dijake
Foto: on FB DIC

Napovedane spremembe zakonodaje

Minister za vzgojo in izobraževanje, Vinko Logaj, je po obisku prizorišča požara napovedal spremembe zakonodaje glede požarne varnosti v dijaških domovih. Javnost je namreč pretreslo, da po trenutno veljavni zakonodaji kar 17 od 34 dijaških domov ni potrebovalo alarmnega sistema. Minister je predlagal namestitev požarnih alarmov in javljalnikov v vseh dijaških domovih ter uvedbo dodatnih varnostnih ukrepov za izboljšanje varnosti dijakov.

Med drugim se pogovarjajo tudi v smeri SMS sporočil, ki bi dijake in zaposlene opozarjala ne različne grožnje, ki bi lahko pretile učencem in profesorjem v izobraževalnih ustanovah. Takšno obveščanje bi olajšalo tudi situacije, kot so grožnje z bombami, ki so sredi januarja pretresle širšo slovensko javnost.

Vračanje v normalnost

Teden dni po tragediji se v Dijaškem domu Ivana Cankarja trudijo vzpostaviti občutek varnosti in normalnosti. Dijaki, osebje in pristojne institucije sodelujejo pri obnovi poškodovanih prostorov ter pri vzpostavljanju boljših varnostnih standardov, da bi preprečili podobne nesreče v prihodnosti.

Ravnatelj pismo zaključuje: »Z vsemi navedenimi pogumnimi, odločnimi in plemenitimi dejanji, ki so zasijala iz izjemne notranje moči in čvrstega značaja vseh vas, ste stopili v ospredje naše skupnosti ter jasno izrazili, da si boste aktivno prizadevali za srčno ter sočutno skupnost. Vaša prizadevanja cenimo in spoštujemo.«

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.