Kaj menite? Bi morali biti šolarji o grožnjah obveščeni preko SMS-a

People with warning notification and spam message icon on mobile phone, Spam link on smartphone, Virus on smartphone, Alert warning scam, Hacker
Foto: Ton Photograph iz iStock

V odziv na nedavne varnostne grožnje v slovenskih šolah sta se minister za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinko Logaj, ter minister za notranje zadeve, Boštjan Poklukar, skupaj s predstavniki Policije sestala z namenom razprave o izboljšanju obstoječega Protokola o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Ta korak je odgovor na vedno večjo potrebo po hitrejšem in učinkovitejšem ukrepanju v primerih nevarnosti, ki bi lahko ogrozile varnost učencev, dijakov ter zaposlenih v izobraževalnih ustanovah.

Hitrejše in učinkovitejše obveščanje – prednostna naloga

»Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje se zavedamo, da je pri zagotavljanju varnosti učencev, dijakov in vseh zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih potrebno tako nenehno izpopolnjevati preventivne dejavnosti, kot tudi izjemno hitro in učinkovito ukrepati. V skrbi in prizadevanjih za varno ter spodbudno učno okolje smo temeljito evalvirali obstoječi Protokol o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih in predlagali izboljšave pri komunikaciji z javnimi vzgojno-izobraževalnimi zavodi,« je uvodoma poudaril minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj.

Minister za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinko Logaj, je poudaril, da je ključnega pomena stalno izpopolnjevanje preventivnih dejavnosti ter hitra odzivnost ob zaznanih grožnjah. Kot eno izmed možnih rešitev je izpostavil uvedbo hitrejših načinov obveščanja, vključno z možnostjo pošiljanja opozorilnih SMS sporočil. »Preverjamo različne načine še hitrejšega ter učinkovitejšega obveščanja, tudi s pomočjo SMS sporočil,« so povedali.

Ta način bi omogočil, da bi šole, učenci in starši prejeli ključne informacije v realnem času, kar bi prispevalo k izboljšanju odzivnosti in varnosti v primeru kriznih situacij.

Izboljšave protokola in vloga policije

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar Foto: on gov

Minister za notranje zadeve, Boštjan Poklukar, je ocenil, da se je slovenska Policija v zadnjih primerih odzvala ustrezno, vendar hkrati prepoznava potrebo po dodatnih izboljšavah protokola. Po njegovih besedah je treba bolj natančno opredeliti komunikacijo z vsemi deležniki, vključno s šolami, starši, dijaki ter širšo javnostjo. Pri tem izpostavlja pomembnost določitve kontaktnih oseb s stalno dosegljivostjo, ki bi zagotavljale pravočasno posredovanje ključnih informacij.

Poklukar je izpostavil tudi pomen medsebojnega sodelovanja med Policijo in šolami, saj lahko le s hitrim in usklajenim delovanjem zagotovijo ustrezne varnostne ukrepe. »Želeli bi zagotoviti maksimalno usklajeno delovanje vseh deležnikov in ničesar ne prepustiti naključju, smo na današnjem sestanku govorili o ukrepih, s katerimi bi nadgradili oziroma izboljšali obstoječi protokol,« je povedal.

Usposabljanje pedagoških delavcev in okrepitev varnostnih postopkov

Eden ključnih sklepov srečanja je bil tudi ta, da bo Policija v prihodnje izvajala posebna usposabljanja za pedagoške delavce, ki bodo namenjena prvemu odzivu ob zaznanih grožnjah. Pedagoški delavci bodo tako prejeli specifična navodila, kako ravnati v primeru groženj in kakšne ukrepe sprejeti do prihoda pristojnih služb.

Minister Logaj je to pobudo podprl in izrazil pripravljenost, da Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v sodelovanju z notranjim ministrstvom pripravi celovit načrt usposabljanj za zaposlene v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah. Cilj tega je zagotoviti enotno, jasno in hitro izvedljivo metodologijo odzivanja na grožnje, kar bi pripomoglo k večji varnosti celotne izobraževalne skupnosti. »Verjamem, da so vzgojno-izobraževalni zavodi prepoznali nujnost usposabljanja in se bodo nanje odzvali v čim večjem številu.«

Grozljivo! To je sporočilo, ki so ga danes prejele slovenske šole: »Prerezali vam bomo grla.«

Podpora s strani združenj ravnateljev, dijakov in staršev

Predstavniki združenj ravnateljev, srednjih šol, dijaških domov in staršev so pohvalili odziv pristojnih ob nedavnih grožnjah ter podali predloge za nadaljnje izboljšave. Izpostavili so, da je v sodobnem času, ko se grožnje lahko širijo prek različnih komunikacijskih kanalov, ključno, da imajo šole učinkovite in preverjene protokole ukrepanja, ki omogočajo hitro obveščanje učencev, staršev in zaposlenih.

Njihov glavni predlog je bil, da bi morali šole in dijaški domovi redno izvajati vaje in simulacije nevarnih situacij, kar bi prispevalo k boljšemu poznavanju postopkov ter hitrejši in mirnejši reakciji v primeru resnične grožnje.

People with warning notification and spam message icon on mobile phone, Spam link on smartphone, Virus on smartphone, Alert warning scam, Hacker
Foto: Ton Photograph iz iStock

Prizadevamo si za večjo varnost v šolah

Z zadnjimi odločitvami in ukrepi slovenske oblasti dokazujejo, da si želijo povečati varnost v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Izboljšanje protokola obveščanja, uvedba SMS opozoril, dodatna usposabljanja za pedagoške delavce in okrepitev sodelovanja med policijo in šolami so ključni koraki k še učinkovitejšemu varnostnemu sistemu.

Ta prizadevanja odražajo željo, da v šolah ustvarimo varno in spodbudno učno okolje, kjer bodo učenci in učitelji lahko brezskrbno opravljali svoje delo, brez strahu pred morebitnimi grožnjami. V primeru, da bi se zgodilo kaj nepričakovanega, pa bi takšen način obveščanja lahko ponudil hiter in efektiven sistem, ki bi pripomogel k pravilnejšemu in hitrejšemu ukrepanju.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.