Brezžične slušalke so postale nujen dodatek pametnemu telefonu, zato je razveseljivo, da Huaweieve najnovejše nudijo natanko tisto, kar od najboljših tovrstnih naprav pričakujemo: udobnost, dolgo življenjsko dobo baterije, kakovost zvoka in učinkovito odpravljanje hrupa.
Priljubljenost najbolj zmogljivega modela podjetja Huawei, ki že predstavlja svojo četrto generacijo, ni presenetljiva. Gre za zanesljive slušalke, ki so iz leta v leto postajale vse boljše in obenem ohranjale estetiko, v kateri se ločijo od podobnih izdelkov. Ob upoštevanju preprostega dejstva, da oblikovanje in ohranjanje nizke teže čepkov, ki je pogoj za udobno nošenje, ne vplivata na kakovost zvoka. Nenazadnje je to in odpravljanje hrupa glavni faktor, ko se odločamo za nakup novih brezžičnih slušalk.
Če zanemarimo za odtenek manjšo škatlico za hranjenje in polnjenje, v drugih podrobnostih večjih oblikovnih sprememb v primerjavi s prejšnjimi ni. Čemu bi spreminjali obliko, ki se je izkazala za odlično, tako glede udobnega nošenja kot učinkovite zvočne izolacije? V namene slednjega so na voljo različne velikosti zamenljivih silikonskih konic. Za lažji izbor je v aplikaciji AI Life med drugim tudi funkcija preizkusa, kako dobro čepka tesnita. Pomaga, kajti tako je mnogo lažje izbrati ravno prav veliko konico in se obenem naučiti, kako ju pravilno vstaviti v ušesa. Eno spremembo pa je Huawei očitno storil. Huawei FreeBuds Pro 4 so prvi izdelek tega podjetja, ki ga tržijo v okviru krovne blagovne znamke Huawei Sound. Logotip te blagovne znamke je zdaj natisnjen na zgornjem koncu stebla vsakega čepka.
Očiten napredek je v kakovosti zvoka, po zaslugi 11-milimetrskega dinamičnega zvočnega gonilnika in 2,3 megabitnega prenosa podatkov s povezanega telefona na ušesne čepke preko brezžične povezave Bluetooth. Delovanje le-tega je sicer pogojeno z uporabo novejših telefonov Huawei, kot so na primer modeli serije Pura 70. Zagotovljena je tudi podpora za 24-bitne zvočne datoteke (ob 48-kiloherčnem vzorčenju), kar je postal že nujen »standard« za vse, ki zaradi priročnosti nošenja ne želijo žrtvovati kakovosti zvoka.
Čeprav marsikomu zadošča privzeti profil, jih boste v aplikaciji AI Life našli še nekaj, povezanih z raznolikimi glasbenimi žanri in okusi. Pohvaliti moramo še možnost oblikovanja svojega zvoka preko na zaslonu prikazanega zvočnega izenačevalnika. Ročna možnost je vedno dobrodošel dodatek, čeprav jo bo večina uporabljala kar privzeti zvočni način. Nudi namreč bogat zvok v vsem frekvenčnem spektru, z globokimi nizkimi in izrazitimi visokimi toni. Kot vedno imamo manjšo pripombo le na glasnost. Škoda, da ni višja, kajti zvok je tudi pri najvišji čist in brez zoprnega hreščanja. Zgodba zase je podpora zvoka visoke razločljivosti, natančneje kodekov L2HC in LDAC. V primeru, da so skladbe posnete v enem izmed njiju, lahko pričakujete še bolj popolno glasbeno izkušnjo.
Pomembna zmogljivost sodobnih slušalk je aktivno dušenje oziroma izničevanje hrupa. Trdijo, da je dušenje novega modela izboljšano, kar je po pravici povedano relativno težko preizkusiti. Razen morda na en način. Ko med preizkušanjem slušalk opazite, da sodelavec kriči in krili z rokami pred vašimi očmi, postane jasno, kako učinkovito je tokrat dušenje. Poseben razveseljiv je podatek o odpravljanju hrupa med telefonskimi razgovori. Praktično je vseeno, kje ste: na bučnem koncertu ali na vlaku, sogovornik vas bo vedno jasno in glasno slišal. Uradno sicer pravijo, da slušalke med klicem odpravijo hrup okolice vse tja do 100 decibelov. To omogoča mikrofon s kostno prevodnostjo, ki deluje v sozvočju s tremi običajnimi mikrofoni.
Upravljanje vključuje na dotik občutljive površine. Le drugačne so, da bi izničili možnost naključnega dotika. Poteze se morate navaditi. Na voljo je dotik površin ali stikanje stebla, kar prikliče različne funkcije med klicem ali predvajanjem glasbe. Po želji lahko privzete nastavitve v aplikaciji prilagodite svojim potrebam.
Zaradi aplikacije boste imeli od slušalk največ, ko so povezane s pametnim telefonom. Toda uporabite jih lahko v povezavi z drugimi napravami z vmesnikom Bluetooth, saj podpirajo povezavo z dvema napravama hkrati. To je še posebej priročno, če na prenosnem računalniku gledate film, ko zazvoni telefon. V takšnem primeru bo predvajanje zaustavljeno, medtem ko bodo slušalke »preklopile« na telefon. Ravno tako je priročno zaustavljanje predvajanja, ko čepek vzamete iz ušesa in nadaljevanje predvajanja, ko ga vanj spet vrnete.
Slušalke bi bile veliko manj uporabne, če bi nudile kratko življenjsko dobo baterije. Ta je vedno kompromis med velikostjo in težo čepka ter kapaciteto baterije. Prevelikih in pretežkih gotovo ne želimo. Motili bi in ne bi bili udobni. Zato trdimo, da Huawei FreeBuds Pro 4 nudijo odlično razmerje med težo in avtonomijo. Koliko časa zdržijo, je vedno odvisno od vključenih funkcij. Najmanj do 4,5 ure z vklopljenim dušenjem in 6,5 ure brez oziroma do 22 ali 30 ur ob uporabi energije v bateriji škatlice.
V hitrem in obremenjenem svetu je jasna in stabilna komunikacija bistvenega pomena. Ker pa vse več klicev opravite na poti, je postalo še posebej pomembno, da imate na voljo najboljšo tehnologijo za prostoročno klicanje, ki poleg udobja zagotavlja jasnost in zasebnost. Natanko to vam nudi tokratna generacija »profesionalnih« slušalk Huawei.