Na vesoljski postaji Tiangong že pridobili kisik in raketno gorivo

vesoljska postaja
Kitajska vesoljska postaja Nebeška palača

Na Kitajski vesoljski postaji, je le redko čas za počitek. V zadnjih dveh letih je doživela štiri polete, trikrat so jo oskrbeli z dodatnim materialom, gostila je pet skupin astronavtov, 15 jih je tam preživelo dlje časa, medtem pa so opravili 10 misij izven postaje v vakuumu vesolja.

Na njej so astronavti do zdaj izvedli 181 poskusov in projektov. Med drugim so vzgojili prvo seme riža v vesolju in dosegli, da se je človeška embrionalna celica diferencirala v krvotvorno matično celico. O najbolj odmevnem poskusu pa je 19. januarja poročala kitajska CCTV – na postaji so iz vode in ogljikovega dioksida pridobili kisik in raketno gorivo.

3d rendering image at 300dpi
Foto: AMONT iz iStock

Umetna fotosinteza

Tako kot rastline ogljikov dioksid, vodo in sončno energijo pretvarjajo v kisik in sladkor, so astronavti z »umetno fotosintezo« iz CO2 in vode dobili kisik in eten. Močno vnetljiv plin sicer ni prva izbira za raketno gorivo, vendar boljše kot nič. Z nekaj popravki bi astronavti lahko pridobili tudi metan ali mravljično (metanojsko) kislino.

Raziskovalci astronavti še niso objavili natančnega načrta za izvajanje umetne fotosinteze. Ve se, da namesto sončne energije ta fotosinteza steče s posebnimi polprevodnimi katalizatorji, celoten proces pa poteče v »predalniku« (angl. drawer-like apparatus), kot beremo v tujih medijih.

Tudi Kitajska cilja na Luno

Njihov način pridobivanja kisika je bojda mnogo cenejši in učinkovitejši kot tisti, ki ga uporablja Mednarodna vesoljska postaja, kjer kisik pridobivajo iz vode z elektrolizo. ISS za pridobivanje kisika porabi približno tretjino vse svoje energije.

Tako kot NASIN projekt Artemis, tudi Kitajska želi za stalno postaviti človeka na Luno. To je prvi korak k nadaljnjemu osvajanju vesolja. Takšna odkritja pa so nujen temelj za nadaljevanje kitajskega vesoljskega projekta imenovanega tudi Tiangong oz. Nebeška palača.

For the First Time Ever: China’s Tiangong Astronauts Create Oxygen & Rocket Fuel in Orbit!

 

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.