Od kibernetskega napada na informacijsko infrastrukturo Univerze v Mariboru, ki je onemogočil vse storitve, mineva drugi mesec. Velika večina je do danes povrnjena, pri čemer zatrjujejo, da hekerjem niso plačali.
Je bil sistem varovanja urejen po pravilih?
Z mariborske univerze so sporočili, da podatka, od kod prihajajo hekerji, še nimajo, poroča Mariborinfo. Sistem varovanja informacijsko-komunikacijske infrastrukture je bil po njihovem ustrezno urejen. Večina storitev, ki so bile po napadu onemogočene, je zdaj spet v uporabi. Osebni podatki študentov niso bili izneseni, pri tem pa poudarjajo, da imajo za študijske podatke posameznikov fizične mape, ki so vedno na voljo.
Ustanove varčujejo, ko gre za varnostne kopije
Strokovnjak za kibernetsko varnost Renato Uhl poudarja pomen varnostnih kopij.
»Po meni znanih informacijah so kopije imeli delno narejene. Seveda tega ne morem komentirati, ampak iz naših izkušenj lahko povem, da ustanove na tem področju varčujejo. Imajo sicer sisteme za varnostno kopiranje, ampak jih nikoli ne testirajo, šele po napadih ugotovijo, da vsega nimajo shranjenega. Po moje ima univerza to urejeno, ampak najverjetneje zaradi pomanjkanja sredstev tega niso spravili na tak varnostni nivo,« je Uhl povedal za Mariborinfo.
Kibernetski napad na mariborsko univerzo resnejši, kot smo mislili?
Za pomanjkljivosti v varnostnem sistemu, ki jih odkrijejo šele po napadu, je lahko torej krivo pomanjkanje sredstev.
»V 90 odstotkih se napadi zgodijo skozi luknje v sistemu omrežja ali pa preko uporabnikov. Če imaš pravo opremo, lahko širjenje preprečiš, preden pade cel sistem. Po mojih podatkih tega niso imeli.«
Novinar