Med angleške tradicionalne božične jedi gotovo sodi njihova različica božičnega kruha. Če ne drugje, pa se pri pouku angleščine sigurno omenja »figgy pudding« (v njem ni nobene fige) ali »Christmas pudding«. Sladica je čudovita, a pudingu, kot besedo razumemo Slovenci, ni podobna. Za božično presenečenje na mizi je na voljo spodnji recept.
Recept za angleški božični puding
Sestavine
Za pripravo enega kolača potrebuješ:
- 125 g suhega ribeza,
- 90 g rozin,
- 90 g zlatih rozin,
- 2 žlici tanko nasekljane kandirane pomarančne lupine,
- 2 žlici tanko nasekljane kandirane limonine lupine,
- 2 žlici drobno nasekljanih orehov ali mandljev,
- 125 ml brandyja,
- 250 g svežih krušnih drobtin,
- 125 g moke,
- ½ žličke pecilnega praška,
- ½ žličke soli,
- 1 žličko mešanice »mixed spice« (cimet, semena koriandra, kumina, muškatni orešček, ingver) → lahko nadomestiš s ¾ čajne žličke cimeta in ¼ muškatnega oreščka,
- 1 žličko mletega cimeta,
- 30 gramov govejega loja,
- 125 g rjavega sladkorja,
- 2 veliki jajci, razžvrkljani,
- 1 jabolko, nastrgano,
- 1 žlico melase,
- lupino 1 limone,
- lupino 1 pomaranče.
Postopek
Dan prej:
- Rozine, ribez, kandirano lupino in orehe/mandlje daj v posodo ter jih zalij z brandyjem. Zmešaj in pusti, da se čez noč marinira.
Naslednji dan:
- Krušne drobtine, moko, pecilni prašek, rjavi sladkor in začimbe zmešaj v skupni posodi. V drugi posodi zmešaj v brandyju marinirano sadje, jabolko, melaso, loj, jajce ter pomarančno in limonino lupinico. Suhe sestavine dodaj mokrim in mešaj, da dobiš lepljivo zmes.
- Z maslom premaži model za kolač in vanj zlij maso. Poskrbi, da bo na vrhu gladko razporejena.
- Iz lista pekipapirja izreži krog istega premera, kot je zgornji (odprti) del modela. Krog namaži z maslom in stran z maslom položi čez model tako, da se dotika mase. Odreži še nekaj papirja in z njim pokrij vrh in deloma strani modela za kolač. Zveži z vrvico, da bo papir ostal na mestu. Če ima model pokrov, vseeno položi pekipapir na maso, preden daš gor pokrov.
- V velikem loncu segrej vodo, da rahlo zavre. Na dno posode položi podstavek ali zloženo kuhinjsko brisačo. Nato daj model s pudingom v lonec – voda naj mu seže nekje do polovice. Lonec pokrij s pokrovom.
- Puding se naj kuha na pari približno 8 ur. Voda naj ne vre, le izparevati mora. Vsake toliko preveri, da modelu še vedno sega do polovice in po potrebi dolivaj. Puding bo bolj temne barve, čim dlje se bo kuhal.
- Ko mine dovolj časa, previdno dvigni model in ga 5 minut pusti počivati. Nato na vrh položi krožnik in obrni. Pusti, naj puding zdrsne iz modela. Puding naj se povsem ohladi.
- Če želiš puding shraniti za pozneje, odstrani pekipapir in zavij v svež pekipapir, nato pa še v alufolijo. Hrani na hladnem, temnem mestu – najbolje v kleti, v sili lahko tudi v hladilniku. Če bo v hladilniku, je puding dobro zaviti v dve plasti prozorne in eno plast alufolije, da res preprečiš izsušitev.
- Pred serviranjem je treba puding znova dati na soparo/v vodno kopel za pol ure do ene ure.
Pred serviranjem se lahko poigraš z ognjem
Puding lahko za učinek presenečenja postrežeš goreč (v ta namen se v kozici segreje par žlic brandyja, ki ga prižgeš z vžigalico: gorečo tekočino zliješ čez sladico). Za posip je dovolj sladkor v prahu, a se puding pogosto streže z vanilijevo ali limonino kremo, sladoledom ali »hard sauce« prelivom.
Novinar