Gospodar prstanov: Vojna Rohirrimov (#OCENA)

Gospodar prstanov-Vojna Rohirrimov

Vojna Rohirrimov je anime v filmskem svetu Gospodarja prstanov oziroma Srednjega sveta. Če bi šlo za igrani film, bi o njem govorili kot o enem najbolj pričakovanih filmov leta, a se bo pogovor bolj obrnil v smer finančnih razočaranj. In če gledalcev in oboževalcev tisti finančni zaslužek večino časa ne zanima kaj preveč, je zelo pomemben tisti drugi del. Ali je Gospodar prstanov: Vojna Rohirrimov vreden ogleda?

Gospodar prstanov se je vrnil, vsaj delno

Z vsakim filmom v trilogiji Hobit smo bili dlje od kvalitete Gospodarja prstanov, celo domačnosti, ki jo ti filmi prinašajo za najbolj goreče privržence. Tretji film Bitka petih vojska, ne glede na kaotično dogajanje v zaodrju, žal ni bil ravno kaj prida. Tako imenovani CGI cunami, ki se je moral ustanavljati na dan snemanja prizorov, je sicer nekoliko omililo minulo desetletje in prihod velikega razočaranja v Amazonovi seriji Prstani moči. In morda, verjetno ne bo nikoli dokazano, je prav ta povzročila, da lahko tudi tako velika franšiza nekoč pade na realna tla, ko je govora o finančnem zaslužku. In morda, tokrat na potenco, se bodo ustvarjalci zamislili, preden svoje ideje o tem svetu približajo prej omenjeni visokoproračunski seriji, ki se požvižga na svoje temelje. Če že primerjamo, je vredno omeniti, da gre za boljši izdelek od omenjene serije.

Japonski režiser Kenji Kamiyama z Vojno Rohirrimov predstavlja zgodbo o Helmu Mlatorokem (uporabljal bom prevode Sergeja Hvale, ki jih film ni želel) skozi oči njegove hčere Here. Ko se mora rohansko ljudstvo pred Dunlendingi umakniti v trdnjavo, ki jo bomo nekoč poznali kot Helmov brezen, mu upanje vnaša herojska princesa.

Hera, Helm in Haleth
Hera, Helm in Haleth Foto: on tmdb

Tri strani knjige v dve uri trajajoč film

V prispevku »Ko tri strani Gospodarja prstanov postanejo svoj film« sem pisal o omenjeni zgodbi, ki je iz treh strani knjige prerasla v dve uri in petnajst minut trajajoč anime. Omenil sem strahove ob pričakovanju filma, ki so se povečini izkazali za pravilne. Film je najmanj trideset minut predolg, ne pomaga pa mu zamenjava glavnega protagonista za junakinjo Hero. Čeprav je Helmova usoda znana, se po njegovi smrti ne zgodi nič kaj tako pretresljivega, da filma ne bi mogli dokončati knjižni odstavek prej.

Prav to, da lahko povedo zaključek zgodbe tudi po njegovi smrti, je bilo nekakšno opravičilo za »nov« lik, čeprav se je brez slabe vesti za to ponujal tudi njegov nečak Frealaf. Tega sicer ne pišem, ker bi sovražil sicer dobro zastavljeno (pa tudi dolgočasno) glavno žensko vlogo, a spreminjanja v pičlih treh straneh je toliko, da je enostavno najti največjo rak rano filma. Vsak gledalec bi znal izpostaviti približno pet prizorov, ki bi jih lahko odstranili iz filma ter tako dvignili njegovo kakovost. In ti imajo skupnega imenovalca.

Ko tri strani Gospodarja prstanov postanejo svoj film

Vojno Rohirrimov rešuje glasba in nekaj trenutkov

Je res tako slab? Niti približno. Ko film zadane, je lahko med boljšimi v franšizi – zagotovo je boljši od tretjega Hobita. Vseeno pa v oči bode napihnjen igrani čas, ki ga ne gre spregledati.

Če ne zaupate anime stilu, je tu fantastična glasba Stephena Gallagherja, ki pogumno stopi v enormne čevlje Howarda Shora. Glasbe je vseskozi igrala pomembno vlogo v teh filmih in samo predstavljamo si lahko, kaj bi bilo, če ta v Vojni Rohirrimov ne bi bila na tej ravni. Vojna Rohirrimov nas je pripeljala domov, predvsem skozi glasbo. Prav zares, ko zažgejo tiste gosli in gre konjenica v pogon …

Hera, glavna junakinja filma
Foto: on tmdb

Ta franšiza, ta svet, ima visoko raven kakovosti in pričakovanj. Tistemu, ki se loti ustvarjanja nečesa novega, lahko samo zaploskamo že za sam poskus. Izbira animeja je zanimiva, a vprašati se je treba, če je izbrana zaradi tega, ker omogoča hitrejšo izvedbo – spomnimo, da je šel film v produkcijo tik pred iztekom licenčnih pravic – ali zaradi resnične vizije, da je to edini način. Čeprav cenim umetniško voljo, ki na velikem platnu zares zaživi v polnem pomenu, si nisem mogel kaj, da ne bi pomislil: »To bi bil odličen igrani film.« Navkljub fantastičnim igralcem, ki stojijo za risanimi liki, se čustva in tendence likov izgubijo do te mere, da se ne moremo vživeti tako močno, kot smo se v tem svetu že.

Vojna Rohirrimov je opomin, da filmski Srednji svet še obstaja. Bolj kot svoj film, ki ga lahko preberete s premikom dveh listov, je napovednik za prihajajoče filme v svetu Gospodarja prstanov.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

PREGLEJ PREGLED
Gospodar prstanov: Vojna Rohirrimov
Prejšnji članekNajdražji dinozavrski fosil v zgodovini je končno razkrit javnosti
Naslednji članekPravilno shranjuješ baterije? Zanimivosti o baterijah, ki jih je dobro poznati
Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

gospodar-prstanov-vojna-rohirrimov-ocenaGospodar prstanov: Vojna Rohirrimov je anime v filmskem svetu Srednjega sveta. Tri strani iz priloge Gospodarju prstanov so postale svoj dvourni film in to se čuti. Čeprav je izbira animeja v takem 'IP-ju' hvalevredna in blestita glasba Stephena Gallagherja ter igralska zasedba, je film preprosto predolg in zaradi tega napihnjen z napačnimi odločitvami. Za oboževalce bo dober opomnik, da filmski Srednji svet še obstaja. In ja, boljše od Prstanov moči.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.