Odkrita nova vrsta bitja, ki je zastrahovalo japonsko deželo

Nova vrsta pterozavra
Nova vrsta pterozavra prihaja z Japonske Foto: Warpaintcobra iz iStock

V času dinozavrov so zraku vladali leteči plazilci, med katerimi so bili največji prav pterozavri. Njihove najdbe že desetletja navdušujejo paleontologe, saj gre za gromozanska bitja, ki že v fosilni obliki naženejo strah v kosti. Eden takih je bil tudi Nipponopterus mifunensis, ki so ga našli na Japonskem.

Velikani neba, katerih razpon kril je meril tudi deset metrov

Pterozavri so živeli pred 210 do 65 milijoni let in bili prvi leteči vretenčarji našega planeta. Nekateri med njimi so dosegali neverjetne velikosti, razpon kril je namreč meril vse tja do deset metrov, v višino pa so merili kot današnje žirafe.

Paleontologi so objavili odkritje nove vrste pterozavra, pripadnika azdarhidov, Nipponopterus mifunensis, iz pozne krede na Japonskem. »Pterozavri, najzgodnejša skupina vretenčarjev, ki je dosegla motorno letenje, so zapustili fosilne zapise, ki segajo od poznega triasa do meje med kredo in paleogenom, kar prikazuje izjemno morfološko raznolikost,« je pojasnil dr. Naoki Ikegami iz muzeja dinozavrov Mifune. Dodal je, da krhkost njihovih okostij naredi njihov fosilni zapis še bolj popačen in neenoten.

Večina dobro ohranjenih in relativno popolnih ostankov je omejena na nekaj mineralnih najdišč po vsem svetu. Nasprotno pa večina drugih nahajališč pterozavrov običajno proizvaja fragmentarne primerke. »Kot primer tega je japonski zapis o pterozavrih, ki je izjemno redek, tako da ima vsak ostanek poseben pomen,« je povedal s sodelavci.

Dinosaurs flies over paradise tropical island. See more island illustrations in my portfolio.
Foto: Space-kraft iz iStock

Prvi primerek pterozavra, ki so ga našli na Japonskem, izvira iz Hokaida in predstavlja nedoločenega pteranodontida. Najdba obsega delno stegnenico, metatarzalno falango stopala in repno vretence.

Nova vrsta spominja na tiste, najdene v Mongoliji

Na novo identificirana vrsta je bila član Quetzalcoatlinae, poddružine družine pterozavrov Azarhidov. »Azarhidi predstavljajo zelo poseben klad pterozavrov, še posebej razvpit po tem, da vključuje največje leteče organizme doslej, kot so Quetzalcoatlus northropi, Arambourgiania philadelphiae in Hatzegopteryx thambema z razponom kril 10-11 m,« so povedali paleontologi.

Poudarili so, da je skupina prepoznana predvsem po svojih podolgovatih vratnih vretencih z zmanjšanimi nevralnimi bodicami, najdemo obsežno v skupnostih pterozavrov od turonske do maastrichtske dobe po vsem svetu. »Predstavljajo najbolj raznoliko in razširjeno skupino pterozavrov v pozni kredi,« so dodali.

Nova vrsta, imenovana Nipponopterus mifunensis, je živela na območju današnje Japonske pred približno 90 milijoni let (doba pozne krede). »Nipponopterus mifunensis predstavlja prvo nominalno vrsto pterozavra z Japonske,« so povedali.

Ekipa poudarja, da nova vrsta kaže številne značilnosti kecalkoatlov in tako nosi veliko podobnosti z mongolskimi azdarhidi.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.