Vesoljski teleskop James Webb (JWST) je znova presenetil z izjemnim odkritjem petih galaksij, ki so verjetno nastale le 200 milijonov let po Velikem poku. Te galaksije, ki se nahajajo na razdalji 13,6 milijarde svetlobnih let od Zemlje, veljajo za najstarejše doslej odkrite. Njihova prisotnost obeta nova spoznanja o tem, kako so se prvič oblikovali gradniki vesolja.
Če bodo odkritja potrjena z nadaljnjimi opazovanji, bodo te starodavne galaksije ponudile dragocen vpogled v mehanizme nastajanja galaksij ter v proces združevanja materije v prvem obdobju vesolja.
Oblikovanje galaksij po Velikem poku
Po obstoječih teorijah so se prve galaksije začele oblikovati iz majhnih zvezdnih grozdov nekaj sto milijonov let po Velikem poku. V obdobju enega do dveh milijard let po nastanku vesolja pa naj bi se te protogalaksije združile in razvile v večje strukture, podobne naši Rimski cesti. Vendar pa določanje natančnega časovnega poteka teh procesov ostaja izziv, saj je svetloba teh starodavnih galaksij izjemno šibka in raztegnjena zaradi širjenja vesolja.
JWST se pri svojih opazovanjih osredotoča na infrardečo svetlobo, kar mu omogoča zaznavanje prvih stopenj nastanka vesolja. Pri odkrivanju teh galaksij so raziskovalci uporabili pojav gravitacijskega lečenja, ki je posledica ukrivljanja prostora-časa pod vplivom gravitacije. Galaksija Abell S1063, ki se nahaja med teleskopom in preučevalnim območjem, je s svojo gravitacijo omogočila povečanje svetlobe oddaljenih galaksij, kar je JWST-u omogočilo njihovo zaznavo.
Če bodo ti kandidati za galaksije potrjeni, bodo mlajši od trenutno najstarejše potrjene galaksije, JADES-GS-z14-0, za približno 90 milijonov let. To odkritje nakazuje, da bi se v vesolju lahko skrivala še mnoga podobna odkritja.
Razumevanje, kako so se te galaksije tako hitro oblikovale, ostaja odprto vprašanje. Astronomi preučujejo različne teorije, ki vključujejo vpliv velikanskih črnih lukenj, eksplozije supernov ali celo temno energijo, ki bi lahko igrala vlogo pri pospešenem nastanku zvezd v teh galaksijah.
Novinar