Praški, tablete, gumiji in napitki, ki obljubljajo učinkovite vadbe in hitrejše rezultate, so postali večmilijardna industrija. Vendar se za drznimi obljubami skriva kompleksna mešanica sestavin. Ali so ti dodatki res nujni za učinkovito vadbo?
Kaj vsebujejo pre-workout mešanice?
Pre-workout dodatki so zasnovani tako, da jih zaužiješ med vadbo. Najpogosteje vsebujejo večjo količino kofeina. Druga ključna sestavina je beta alanin, aminokislina, ki blaži muskelfiber za hitrejše okrevanje. Zraven je še kreatin, ki mišice oskrbuje z energijo, in prehranski nitrati, kot je L-arginin, ki izboljšujejo pretok krvi. Pogosto se zaradi domnevnih protivnetnih učinkov dodaja tavrin. Te sestavine zvenijo obetavno, a njihove koristi so za večino obiskovalcev fitnesa morda pretirane. Več ponovitev ali večjo osredotočenost je namreč mogoče doseči z enostavnejšimi metodami.
Optimizacija treninga ali placebo učinek?
Poklicni športniki se zanašajo na dodatke, a njihove načrt treningov in prehrane snujejo nutricionisti, trenerji in psihologi. Povprečnemu telovadcu lahko primerljive koristi nudijo že osnovne strategije: dovolj spanca, vode in kakšen prigrizek pred vadbo (recimo banana). Če ne treniraš na vrhunski ravni in nimaš dostopa do podatkov o zmogljivosti, ti bodo ti dodatki verjetno nudili minimalne koristi. Večji občutek zmogljivosti pa lahko pripišemo tudi že dobro raziskanim učinkov kofeina, ki ga dodatki vsebujejo. Več raziskav je pokazalo, da je placebo učinek pre-workout dodatkov morda tako vpliven kot same sestavine.
Kakšna so tveganja pre-workouta?
Ti dodatki so varni, če jih uporabljaš pravilno, a prinašajo tudi tveganja. Pogosto se zaužijejo v tekoči obliki, zato se hitro absorbirajo in lahko za razliko od hrane obidejo dele prebavnega sistema. Hitra absorpcija lahko zagotovi energijski pospešek, lahko pa ogroža zdravje, v primeru, da mešanica vsebuje škodljive dodatke ali kontaminante. Za nekatere prehranske dodatke so analize pokazale vsebnost težkih kovin, kot sta svinec in arzen. Med pomožne snovi štejemo tudi kontaminante anaboličnih steroidov, prepovedane stimulanse, kot sta DMAA in DMHA, amfetaminom podobne spojine in sintetične stimulanse, kot sta sinefrin in oksilofrin. Ti lahko pospešijo srčni utrip in krvni tlak ter povzročajo težave s srcem in ožiljem. Neželeni stranski učinek pre-workoutov je tudi nespečnost zaradi visoke vsebnosti kofeina, zato jih ni priporočljivo uživati prepozno v dnevu.
Če se odločiš za pre-workout, izberi zaupanja vredno znamko in bodi pozoren na sestavine.
Novinar