Žolč ima pomembno vlogo pri prebavi maščob, saj omogoča razgradnjo maščob na manjše delce, ki jih telo lažje absorbira. Žolčnik, majhen organ pod jetri, skladišči žolč in ga izloča v tanko črevo, kadar zaužijemo mastno hrano. Težave z žolčem ali žolčnikom, kot so kamni v žolčniku ali vnetje, lahko povzročijo bolečino, prebavne težave in druge zdravstvene zaplete. Zanimivo pa je, da lahko določena hrana in navade, na katere pogosto pozabimo, dražijo žolč – preberi si, katere!
Mastna hrana
Da mastna hrana lahko povzroča težave z žolčem, je že splošno znano. A večina ljudi na vsakdanjo prehrano, običajne prigrizke in jedi, ki se redno znajdejo na njihovem jedilniku, sploh ni pozorna. Čips, pica, maslo, polnomastni siri in slaščice so vse primeri hrane, ki je polna nasičenih maščob. Skupaj z ocvrto hrano obremenjuje žolčnik in celo prispeva k nastanku kamnov. Raziskave kažejo, da uživanje hrane z manj nasičenimi maščobami in več nenasičenimi maščobami (olivno olje in oreščki), zmanjšuje tveganje za težave z žolčem.
Prehrana z nizko vsebnostjo vlaknin
Prehrana z nizko vsebnostjo vlaknin je bila v raziskavah povezana s povečanim tveganjem za žolčne kamne. Vlaknine pomagajo uravnavati prebavo in zmanjšujejo raven holesterola v telesu, kar lahko zmanjša možnost za tvorbo kamnov v žolčniku. Če na vnos vlaknin nisi pozoren, se ti hitro zgodi, da jih zaužiješ premalo – ni dovolj, da se izogibaš čokoladi in čipsu, pomembno je, da določena živila zavestno vključiš v svojo prehrano. Če tvoja prehrana pretežno temelji na predelanih živilih, belem kruhu in testeninah je čas, za spremembe. Vključi več sadja, zelenjave in polnozrnatih izdelkov.
Preveč rafiniranih sladkorjev in enostavnih ogljikovih hidratov
Rafinirani sladkorji in enostavni ogljikovi hidrati, kot so bel kruh, pecivo, piškoti in sladke pijače, lahko povečajo tveganje za težave z žolčem. Znanstvene raziskave kažejo, da prehrana, bogata z rafiniranimi sladkorji, spodbuja nastanek žolčnih kamnov, saj sladkorji zvišujejo raven trigliceridov in vplivajo na metabolizem holesterola. Ljudje, ki uživajo več polnovrednih ogljikovih hidratov, kot so stročnice, rjavi riž in kvinoja, imajo manj težav z žolčem.
Premalo telesne aktivnosti
Telesna aktivnost ima velik vpliv na celotno zdravje, vključno z zdravjem žolčnika. Sedeči način življenja lahko poveča tveganje za nastanek žolčnih kamnov, medtem ko redna vadba pomaga vzdrževati telesno težo in izboljšuje prebavo maščob. Raziskave kažejo, da imajo posamezniki z višjo stopnjo telesne aktivnosti tudi bolj zdrav žolčni profil.
Stradanje in ekstremne diete
Ekstremne diete, postenje ali hitro hujšanje lahko močno obremenijo žolčnik. Pri hitrem izgubljanju kilogramov se v telesu sproščajo maščobne kisline, ki lahko povzročijo kopičenje holesterola v žolču in posledično nastanek kamnov. Razlogov, ki govorijo v prid nekoliko počasnejšemu in dolgoročnemu hujšanju (če sploh imaš težave z odvečnimi kilogrami) je res veliko, zato pozabi na tedenske kure in ekstremne diete, ki obljubljajo rezultate v nekaj dneh. Telo tudi med energijskim deficitom potrebuje dovolj hranil, zato pazi na uravnoteženo prehrano in bodi potrpežljiv.
Nezadostna hidracija
Koliko tekočine si spil danes? Verjetno na to niti nisi pozoren, a premalo tekočine lahko poveča tveganje za težave z žolčem. Dehidracija namreč povzroči zgoščevanje žolča, kar poveča tveganje za nastanek kamnov. Zadosten vnos vode pomaga redčiti žolč in preprečuje njegovo kopičenje v žolčniku.
Prehranski dodatki in zdravila
Tudi vsi prehranski dodatki in zdravila, s katerimi želiš optimizirati svoje zdravje, prinesejo svoje stranske učinke. Nekateri tako obremenjujejo žolčnik, česar se verjetno ne zavedaš. Estrogen (v obliki hormonskih kontraceptivov ali nadomestnega hormonskega zdravljenja) lahko poveča tveganje za nastanek žolčnih kamnov, saj vpliva na presnovo holesterola. Poleg tega lahko prehranski dodatki z visoko vsebnostjo železa dražijo prebavni sistem, s tem pa tudi žolč.
Novinar