V hladnih večerih se topel, sveže pečen kostanj še kako prileže. Lahko ga nabereš sam, lahko ga kupiš v trgovini. Priprava kostanja ni zahtevna in je v družbi najbližjih lahko prijetno opravilo. Vseeno je dobro upoštevati spodnje nasvete, da bo kostanj ravno prav pečen, z mehko sredico in ne povsem izsušen.
Kako izbrati pravi kostanj?
Če kostanj kupuješ v trgovini, izberi čim bolj kakovostnega. Naberi kostanje, ki so veliki, čvrsti in brez poškodb (ali celo znakov plesni). Svež kostanj prepoznaš po svetleči in trdi lupini. Mehke, suhe kostanje zato raje pusti v trgovini – v vsakem primeru kupljen kostanj ni zelo poceni, poskrbi, da bo vreden svojega denarja. Kostanj seveda lahko nabereš tudi sam. Pri nabiranju kostanja je ključno, da poznaš dobro lokacijo s kostanjevimi drevesi in da na »prizorišče« prispeš pravočasno, preden bodo vsi lepi kostanji že pobrani.
Priprava kostanja
Pred peko je pomembno na ravni strani vsakega kostanja naredi majhno zarezo v obliki križca. Uporabi oster nož, da prerežeš lupino, a pazi, da ne pregloboko v meso kostanja. Ta zareza bo preprečila, da bi kostanj med peko eksplodiral, saj se toplota lahko ujame v lupini. Zaradi zareze boš kostanj po peki tudi lažje lupil. Danes lahko kupiš tudi poseben kuhinjski pripomoček za zarezovanje kostanja, ki z nazobčanim robom poskrbi, da je zareza ravno prav globoka.
Peka kostanja v pečici
Če boš kostanj pekel v pečici, jo najprej segrej na 200 do 220 °C. Kostanj razporedi na pekač v eno samo plast, z zarezano stranjo obrnjeno navzgor. Rahlo jih poškropi z vodo, da se med peko ne bodo preveč izsušili. Peci jih 20 do 30 minut, odvisno od velikosti kostanja. Vmes jih nekajkrat premešaj oziroma obrni, da se enakomerno spečejo in lupina postane lepo hrustljava. Če nisi prepričan, ali je kostanj gotov, ga olupi in prebodi z vilico (ali preprosto pojej en kostanj). Notranjost mora biti mehka.
Peka kostanja na štedilniku
Če nimaš pečice ali dovolj časa, lahko kostanj spečeš tudi na štedilniku. Uporabi težko ponev, idealno litoželezno, saj ta omogoča enakomerno segrevanje. Ponev segrej na srednji temperaturi, vanjo položi kostanj v eni plasti in jo pokrijt. Peci približno 15 do 20 minut, pri tem pa kostanj večkrat premešaj ali pretresi ponev, da bo peka enakomerna. Po nekaj minutah boš opazil, da lupina začne temneti in rahlo pokati, kar pomeni, da se kostanj dobro peče. Ko je notranjost mehka, je kostanj pripravljen.
Peka kostanja na ognju ali žaru
Za pristno doživetje, predvsem ob lepem vremenu, lahko kostanj spečeš na odprtem ognju ali žaru. Ta metoda bo pustila pečat tudi pri končnem rezultatu, saj bo kostanju rahlo dimljen okus. Potrebuješ posebno luknjasto ponev ali mrežasto posodo, ki je primerna za peko kostanja na ognju. Posodo postavi nad ogenj in kostanj večkrat premešaj, da se ne zažge. Peci približno 10 do 15 minut oziroma dokler lupina ne poči in notranjost ne postane mehka. Ta metoda je idealna za srečanja in druženja na prostem.
Po peki
Ko je kostanj pečen, ga pusti, da se nekoliko ohladi. Lahko ga za nekaj minut zaviješ v vlažno krpo ali časopisni papir. Vsekakor pa ga pravočasno postrezi, saj se ga lažje lupi, dokler je še topel. Poleg tega, da je okusen »prigrizek«, ga lahko uporabiš tudi kot prilogo nekaterim jedem. Nekaterim je še bolj všeč, če ga rahlo posolijo ali dodajo košček masla. Pečen kostanj iz pečice je tudi osnovna sestavina spodnje elegantne sladice.
Novinar