Ana Drev, od smučarke do uspešne podjetnice: Snow Monkey nisem samo jaz (#intervju)

Ana Drev
Ana Drev

Mnoge športnike lahko spremljamo od malega in vse do odraslosti. Navkljub svoji majhnosti ima Slovenijo zavidljivo število športnikov, ki navdihujejo naslednje generacije. V športu in današnji družbi je tako, da se dlje sliši glas o slabih novicah, a tokratni pogovor je daleč od tega. Če se pogosto o športniki po koncu kariere sliši le v težkih trenutkih, je današnja zgodba o uspehu nekdanja smučarka Ana Drev, ki mnoge še danes preseneti z dejstvom, da stoji za uspešno znamko Snow Monkey.

Ideja o Snow Monkey je bila rojena že med smučarsko kariero

»Starejši kot si, bolj kot se bližaš številki trideset, ki se zdi v športu tista meja, ko počasi zaključuješ in razmišljaš o tem, več vprašanj se ti poraja,« pravi ena najbolj uspešnih alpskih smučark, ki jih ima naša dežela, o miselnem procesu športnika, ko se kariera bliža koncu. »Seveda se pojavljajo že prej, ob neuspehih in poškodbah, ki so v alpskem smučanju nekaj, kar ti lahko čez noč spremeni kariero oziroma sezono. Ob tistih trenutkih pomisliš, ali bi se vrnil ali ne, in takrat pretehtaš situacijo,« doda in se spomni na poškodbo, ki je zaznamovala njeno kariero.

»Pri meni se je to pred tridesetim letom že večkrat zgodilo, še posebej pri sedemindvajsetih, ko sem se hudo poškodovala, in se vprašala, če bi se res vrnila in hkrati kaj bi počela v prihodnosti. Izrazitega načrta nisem imela,« pojasni vpliv poškodbe na razmišljanje o obdobju po koncu kariere. Čeprav so bile takrat misli še vedno osredotočene na zasnežene strmine, ni vedel, da je šport v določeni meri že močno vplival na izbiro njene prihodnosti.

Športna pot jo je vodila do japonskih gora in snežnih opic, v posel je vstopila naivno

»Študirala sem na Filozofski fakulteti, a so se moje ideje o zaposlitvi začele usmerjati drugam. Po tej poškodbi sem začela bolj intenzivno razmišljati o tem, kaj bom počela. Ker sem več kot dvesto dni preživela v mrazu, sem iz lastne potrebe prišla na idejo izolirane termo steklenice,« se spominja prvih korakov v smeri blagovne znamke, ki jo že več let poznamo kot Snow Monkey.

»Tako se je začelo in približno leta 2016 sem začela razmišljati o tem, kako ustanoviti podjetje in kaj za to potrebuješ. V letu in pol se je vse formiralo, leta 2018 pa smo zaštartali. Leto kasneje sem zaključila kariero, sem v bistvu že imela posel in imela vpeljano to, kar bom počela. Seveda v tistem času nismo bili na nivoju, ko bi lahko rekla, da to bo zdaj sigurno moja služba in bom od tega živela. Potrebnega je bilo veliko dela in razmisleka, ali nadaljevati s tem, saj na začetku ni bilo rožnato.«

Da življenje piše zanimive zgodbe, se je treba vrniti v njen obisk gorate japonske prefekture Nagano. Ta je znana po populaciji snežnih opic, ki jih strokovni svet pozna kot najseverneje živeče opice. Svoje ime so prejele zaradi prilagoditev na bivanjsko okolje, saj vroče naravne vrelce uporabljajo za ogrevanje v hudih zimskih razmerah, gorato okolico pa za hlajenje v vročih poletnih dneh.

»Ob začetku snovanja podjetja mi je prišla na misel povezava o snežnih opicah v vročih vrelcih. Vedno je dobrodošlo, da si kot znamka zanimiv in funky – te opice so to zagotovo,« pravi Ana o izbiri imena za znamko, za katero doda, da ni bila nikoli pod vprašajem.

Japanese Snow Monkeys in Yudanaka, Nagano, Japan.
Izbira imena za znamko ni bila nikoli pod vprašajem. Na sliki snežne opice, ki se namakajo v vročih vrelcih Foto: SeanPavonePhoto iz iStock

V dobre zgodbe in kvalitetne izdelki je treba vložiti veliko časa in raziskovanja, pogosto se je treba marsičemu tudi odpovedati. Ana pravi, da je šla v zgodbo zelo naivno: »Brez predznanja, kaj je potrebno za podjetje in kaj to potegne za seboj. Nekako sem imela v mislih, če bo produkt dober, se bo prodajal. Šele potem vidiš, kaj pomeni marketing in kaj je treba narediti, da se lahko razširiš in postaneš prepoznaven. To je nekaj, kar mi je manjkalo. Pri tem mi je pomagala športna mentaliteta, da ne odnehaš in probaš stisniti. Bilo je zelo veliko dela in še vedno ga je.«

Znamka te na določeni ravni preraste

Za razliko od mnogih izdelkov pa se večkratna reprezentantka na Olimpijskih igrah ni odločila za predstavljanje blagovne znamke z lastno prepoznavnostjo. »Zagotovo mi je v začetku pomagalo, da sem bila športnica in bila nekoliko bolj izpostavljena. Ti okvirji mi res niso bili jasni in o njih nisem dovolj razmišljala. Lahko rečem, da so se mi nekatera vrata nekoliko lažje odprla, a le na tiste pogovore, ki so se pogosto končali z ‘ne’. Teh zgodb je veliko več kot tistih, ki so se končale z ‘ja’,« odločitev o vodenju znamke »iz zaodrja« razloži Drev.

Ob tem pomisli, da bi se nekdo bolj javno izpostavil, kot se je v tej zgodbi ona, a tega ni želela. Pravi, da ji osebno izpostavljanje ni blizu, obenem pa si je želela ustvariti blagovno znamko, ki ne bo slonela na njeni prepoznavnosti v Sloveniji in tujini. »Danes lahko rečem, da mi je lažje zaradi te odločitve, saj te znamka na določeni ravni preraste. In če se ne izpostavljaš kot ena oseba, so večje možnosti za nadaljnje prodore. V pomoč mi je bila dolgoročna vizija o tem, kaj želimo, in da Snow Monkey nisem samo jaz

Ana Drev in Snow Monkey
Ana Drev in Snow Monkey

In prav dejstvo, da bomo počasi (zares počasi) obeležili prvo desetletnico znamke in lahko njeno povezavo z znamko uporabljamo v segmetnu ‘Ali ste vedeli?’, pove veliko o uspehu te ideje. So mnogi še vedno presenečeni nad tem, da za poznano znamko stoji znana smučarka? »Mislim, da so. Do lani ljudje tega niso vedeli, a se zdaj tudi jaz malce več pojavljam v medijih in je šla prepoznavnost rahlo navzgor. To so ljudje izvedeli in mnogim se zdi zgodba zanimiva, zato me povabijo na pogovor ali intervju. Ni šlo za to, da sem se želela izpostavljati, temveč bolj za naraven potek dogodkov. Če se komu zgodba zanimiva in lahko komu pomaga pri odločitvah, potem to zagotovo podpiram in rada delim svoje izkušnje.«

Dobre stvari rabijo svoj čas

Danes petčlanska ekipa, ki stoji za izdelki s podobo snežne opice, je bila nekoč le Ana s partnerjem. »Če bi jo (znamko) začela sama, verjetno ne bi obstajala. Ker sem ob začetku še vedno smučala, je on prevzel finančni in ekonomski del. V začetku sva delovala kot dvojec in bila skoraj štiri leta v podjetju sama. Odlično sva se dopolnjevala, je pa res, da nas je danes pet in je to ključno za nadaljnji razvoj,« pravi o širjenju ekipe in prvih korakih podjetja. »Pomembno je, da si obkrožen z ljudmi, s katerimi lahko enostavno delaš, in se vidijo v tej zgodbi.«

Prav dolgotrajen proces razvoja, ki ga večkrat postavi v koncept strateškega načrta, je bil ključen pri izdelavi prvega izdelka in vsakega, ki mu je sledil. »Proizvodnja termo steklenice z dvojno steno, ki je vakuumsko izolirana, že v osnovi ni poceni in tega ne bi mogli prodajati kot produkt, ki je trikrat ali štirikrat cenejši od trenutne cene. Že v štartu sem šla v projekt z mislijo na dobro blagovno znamko, ki ima kvaliteten izdelek. Mogoče je to zaradi perfekcionizma iz športne kariere, da hočem vse izplejati dobro. To je bilo vodilo, ki me je usmerjalo. Tudi v težkih trenutkih, ko ni bilo jasno, kaj narediti. Ja, vse res traja in je trajalo malce dlje, a v takih načelih sem dolgo živela in se jih držala. Dobre stvari rabijo svoj čas.«

Blagovna znamka Snow Monkey je v prvi vrsti znana prav po termo steklenicah, ki s seboj prinašajoveliko lastnosti zaradi katerih so prva odločitev mnogih uporabnikov. Z omenjeno športno mentaliteto in lastnimi izkušnjami je Ana Drev ciljala na izpopolnjen izdelek, h kateremu bi se uporabniki vračali in cenili trud, ki je bil vložen vanj. Danes ponudbo sestavljajo termo steklenice, termo posode, lončki, torbe in drugi izdelki v različnih velikostih in barvah.

Snow Monkey, slovenska zgodba o uspehu
Snow Monkey, slovenska zgodba o uspehu

Tako je nastala termovka, ki ohranja pijačo 24 ur hladno in 12 ur vročo, ne glede na zunanjo temperaturo. Za to poskrbi omenjena dvojna stena z vakuumsko izolacijo, ki obenem preprečuje nabiranje kondenza in bo uporaba potekala brez nabiranja rosnih kapelj. Notranjost je iz visoko kakovostnega nerjavečega jekla, termovka pa se ob padcu ne razbije. Velik poudarek je tudi na zdravju in okolju prijaznih materialih, saj termovka in zamašek ne vsebujeta BPA snovi, aluminijev in toksinov. »To je zdravju prijazen material, ki je za razliko od plastike ali aluminija dodana vrednost. Prednost je neoporočen material, ki ga je lahko reciklirati, obenem pa uporabnik ve, da pije točno to, kar je nalil vanjo,« pove Ana Drev.

Priložnosti, da ustanoviteljico podjetja povprašamo po najljubšem izdelku, ni veliko, zato smo izkoristili priložnost. Kateri je najljubši Snow Monkey izdelek Ane Drev? »Zagotovo flaška 0,7L mover, bele barve (smeh). Ker sem želela, da obstaja in ker jo imam zelo rada. Flaška je primerna zaradi velikosti in je tudi v mojem vsakdanu zelo uporabna. Združuje športno eleganten stil, ki je meni najbližje.«

Temeljna vrednota je zdrav duh v zdravem telesu

Jasen je poudarek na trajnostni, ki jo ustanoviteljica izpostavi kot eno od temeljnih vrednot znamke. »Ko sem v začetku kariere videla ledenike v njihovem polnem sijaju in skozi leta gledala kako izginjajo, ko jih skoraj že ni bilo več. Ta sprememba okolja je del, ki me je navdihnil, da naredimo trajen izdelek z doživljenjsko generacijo

Ana Drev pravi, da skušajo s komuniciranjem preko blagovne znamke spremeniti miselnost kratkega roka uporabe izdelkov v trajnostno razmišljanje in ohranjanje izdelkov. »Imamo dobro kvaliteto z doživljenjsko garancijo. Seveda pa je vse odvisno od dovzetnosti ljudi do takih sprememb. K nam vse prihaja z zamikom, za moj okus je tega osveščanja še premalo, če pogledamo na globalni ravni. Z našo zgodbo želimo osveščati o pomenu trajnostne prihodnosti.«

Trajnost je ena od temeljnih vrednot blagovne znamke Snow Monkey
Trajnost je ena od temeljnih vrednot blagovne znamke Snow Monkey

O temeljnih vrednotah pa pravi, da se vse vrti okoli osnove: »Zdrav duh v zdravem telesu.« Pojasni, da je želja predstavitev aktivnega življenjskega sloga in hidracije, ki sta tesno povezani vrednoti. »Poskušamo komunicirati neko vsebino, ki s tem prispe. Ko gremo v gore smo veseli in srečni. Pomembno se nam zdi, da to ljudje začutijo.«

Verjetno lahko na prste ene roke preštejemo število blagovnih znamk, ki jih poznamo, ki ponujajo doživljenjsko garancijo na svoje izdelke. Snow Monkey to ponuja, ker se jim zdi pravično do strank, pravi moja sogovornica. »Ko pogledam izdelek, ni poceni. Verjamemo in vemo, da je naš izdelek nekaj, kar drži, in ostane,« pove o odločitvi. Prav tako poudari, da je uporabnikom omogočen ločen nakup določenega dela steklenice oz. posode, kot je zamašek, in že to velja kot del trajnosti: »To se mi zdi dodana vrednost, ki je bila v naši blagovni znamki že od začetka prisotna.«

Odločitve, ki se zgodijo znotraj podjetja

Razkrila je tudi nekaj vpogledov v delovanje podjetja, ki v ospredje postavlja trajnost in kakovost izdelkov. »Pozorni smo na inšpekcijo. Na koncu dejansko tudi sami plačamo svojo interno inšpekcijo, saj smo zares pozorni na to, da je izdelek tak, kot mora biti. Skozi leta smo trajnost vse bolj razvijali in dopolnjevali.«

Da je dandanes vez z uporabnikom še kako pomembna, pričajo tudi njene naslednje besede: »Imamo dobro podporo uporabnikov in gremo včasih v lastno škodo. Mogoče se kdaj zgodi, da se je izdelku nekaj zgodilo, in želimo biti pri tem dobro podjetje in ugoditi uporabnikom. Da so ljudje z našimi izdelki in ponudbo zadovoljni. «

Čeprav Snow Monkey ne ponuja velikih popustov, lahko pogosto opazimo tudi določene marketinške premike v trendih, kot sta bili oktobrski akciji roza oktober in popust na barvo magenta. V prihodu so tudi popusti za črni petek, o katerih Ana pravi: »Dejansko se tu odločamo povsem marketinško.«

Izdelki Snow Monkey
Izdelki Snow Monkey

Prvotna vizija, gradnja prihodnosti in prepoznavnost

In ko se zunaj temperature znižujejo in opazimo logotip snežne opice, se lahko vprašamo to, kar se je vprašala tudi Ana ob nastajanju izdelkov. Zakaj ne bi izkoristili vročih dni leta, ko je potreba po termovki bolj pomembna?

»Začela sem z idejo, da je to najboljši produkt za poletje. Ko smo prišli ven z izdelkom, je šlo za predstavljanje termovke, ki je v osnovi povezana z zimo. To je bil začetek in počasi smo začeli ozaveščati, kako fino je, da poleti nimaš sparjene pijače. Če je bil nekoč odstotek prodaje v 90 odstotkih na strani zime, je zdaj drugače in skorajda polovično razdeljen pri obeh vrhovih, poleti in pozimi. Bilo je ključno, da prodajo in znamko razširimo na poletje. Večina ljudi pozimi preživi v zaprtih prostorih, poleti pa več časa preživimo zunaj in pride bistveno bolj prav. Če imaš produkt, ki se prodaja celo leto, je lažje graditi podjetje in zgodbo. «

Prav gradnja zgodbe je tista, ki je še daleč od zaključka. O viziji in ciljih veliko govori že odločitev o nazivu blagovne znamke, ki jo preberemo v angleščini. Podjetnica v njej pravi, da je bila to ena od jasnih odločitev v začetku snovanja znamke. In prav ti začetku zdaj kažejo prihodnost: »Če pogledam razvoj blagovne znamke v globalnem pomenu, se v tujini že trudimo, a je to kar velik zalogaj. Smo že prisotni, a to traja. Kot je trajal razvojni proces v Sloveniji, toliko traja v tujini. Vemo, da lahko v tujini spišemo dobro zgodbo, a ta zahteva svoj čas

Snow Monkey

Včasih je dobro, če se opečeš na lastni koži

In če kdo lahko pove veliko o vzponih in padcih, so to zagotovo športniki in podjetniki. Redko se zgodi, da je sogovornik oboje v eni osebi. Ana Drev v segmentu nasvetov pravi, da se je treba posla lotiti strateško.

»Za poslom so potrebne velike analize trga, statistike in delovanja podjetja. Ko je slednje še majhno, je to dokaj enostavno, nato pa vse težje. To je stvar, ki je nisem poznala. Lepo je imeti dobro zgodbo in lepo komunikacijo, a za vsem tem stojijo zelo analitične stvari, ki zahtevajo dober sistem. Verjetno je še mnogo drugih reči, ki bi jih težko izpostavila, saj je včasih dobro, če se na lastni koži opečeš in to v prihodnosti prinese določene prilagoditve in izkušnje,« dodaja in se spominja poti, ki ni bila najlažja, a na koncu je čez simbolično ciljno črto zapeljala direktno na podij.

Še vedno pa se zgodi, da nekatere stvari niso v dosegu, četudi se še tako trudimo. »V ozadju je globalni sistem, na katerega nimamo vpliva. Da je glede trajnosti veliko lepih besed in malo storjenega, je hudo spremljati. Mislim, da države veliko namenjajo rečem, ki na koncu ne doprinesejo ničesar. Samo recikliranje plastike je nekaj kar pozdravljam, a zaradi dragih procesov s seboj prinaša dražje izdelke in ponudbe. Zato tako sporočamo trajnost izdelkov.«

Več o znamki Snow Monkey.

Urednik portala Student.si

Snow Monkey. Popolni izdelki za vsako pustolovščino.

Prejšnji članekPoostren nadzor: Začetek akcije Slovenija piha 0,0

Urednik portala Student.si

Snow Monkey. Popolni izdelki za vsako pustolovščino.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.