Majhne spremembe posameznika lahko imajo velik učinek na okolico. V nadaljevanju bomo razpravljali o štirih korakih, ki jih lahko narediš za zmanjšanje ogljičnega odtisa.
Letno globalno podnebno poročilo Nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA) za leto 2022 je pokazalo, da so bile temperature površja na severni in južni polobli 1,10 stopinj Celzija oziroma 0,61 stopinj Celzija nad povprečjem 20. stoletja. Globalno zvišanje temperature poudarja pomen zmanjšanja toplogrednih plinov (TGP), ki jih sproščamo v naše ozračje. Na individualni ravni lahko ukrepaš na več načinov. Npr. tako, da spremeniš svojo miselnost, zmanjšaš porabo energije, se voziš s kolesom ali v svoj tedenski jedilnik vključiš brezmesne ponedeljke.
Na kalkulatorju ogljičnega odtisa pa lahko preveriš, kakšen je tvoj trenutni ogljični odtis (in kako ga lahka zmanjšaš).
1Spremeni svojo miselnost
Prvi korak do uspešnega zmanjšanja svojega ogljičnega odtisa je sprememba načina mišljenja in večje zavedanje tega, kako posamezen izdelek vpliva na planet. Svojo miselnost spremeniš tako, da razmisliš o življenjskem ciklu izdelka, preden ga kupiš.
Življenjski cikel izdelka poteka od njegove izdelave, prevoza in uporabe do odlaganja (v kolikor ni recikliran ali ponovno uporabljen). Z zavedanjem in upoštevanjem življenjskega cikla izdelka ugotoviš, kaj je potrebno, da izdelek pride do tebe, kakšna je njegova življenjska doba oz. kako dolgo ti bo služil in ali ga je mogoče ponovno uporabiti ali reciklirati.
Upoštevanje emisij toplogrednih plinov, povezanih z življenjskim ciklom izdelka, ti bo pomagalo pri sprejemanju bolj premišljenih odločitev.
2Zmanjšaj porabo energije
Porabo energije lahko zmanjšaš tako, da zmanjšaš količino ogrevanja in hlajenja v hiši oz. stanovanju. Klimatske naprave namreč predstavljajo skoraj 4 % svetovnih emisij toplogrednih plinov, ogrevanje pa kar 40 % emisij toplogrednih plinov, povezanih z energijo.
Z nastavitvijo termostata za eno stopinjo Celzija hladnejše pozimi in za eno stopinjo Celzija topleje poleti, zmanjšaš izpuste ogljikovega dioksida za kar 340 kilogramov. S tem pa lahko prihraniš tudi nekaj denarja.
Z energijo lahko varčuješ tudi tako, da svoja oblačila posušiš naravno (npr. na soncu in/ali vetru) in uporabljaš tesnilni trak proti prepihu ter poskrbiš za dobro tesnjenje oken. V zimskih mesecih namesto pečice uporabljaj cvrtnik na vroči zrak, mikrovalovno pečico ali počasni kuhalnih, saj s tem porabiš manj energije. Za manjšo porabo energije pa lahko v mrzlih mesecih uporabljaš tudi termoforje, grelce za roke in grelne odeje.
3Pelji se s kolesom
V povprečju bencinski avtomobil, ki prevozi 64 kilometrov na dan, izpusti 7000 kilogramov ogljikovega dioksida. E-kolo, ki prevozi enako razdaljo, izpusti skoraj 96% ogljikovega dioksida manj. Navadno kolo, ki prevozi enako razdaljo pa bo seveda izpustilo manj kot avto in e-kolo.
Če se odločiš za vožnjo s kolesom, boš tako zmanjšal izpust ogljikovega dioksida, vadba lahko izboljša tvoje zdravje, vožnja v služno ali šolo pa bo morda celo hitrejša kot vožnja z avtomobilom v času gostega prometa.
4Uvedi brezmesne ponedeljke
Verjetno se v večini že zavedamo, da to kaj jemo vpliva na podnebje in naš planet. Proizvodnja mesa predstavlja 60 % vseh emisij toplogrednih plinov iz proizvodnje hrane in približno 35 % vseh svetovnih emisij. Te emisije temeljijo na celotni proizvodnji hrane, kot je uporaba strojev za prevoz krme za živali in črevesna fermentacija živali.
Uvedba brezmesnih ponedeljkov v svoj tedenski jedilnik, bi lahko zmanjšala tvoj vnos mesa, kar bi povzročilo manjše povpraševanje po mesu in z njim povezane emisije toplogrednih plinov.
Junior novinar