Kratica GROM, ki lahko reši življenje: Danes je svetovni dan možganske kapi

MRI of head of elderly woman in hands of doctor standing in medical ward near senior patient with relative and nurse. Recovery after a stroke
Foto: peakSTOCK iz iStock

29. oktober je svetovni dan možganske kapi. Letošnja kampanja se osredotoča na telesno dejavnost v primarni in sekundarni preventivi. 24. oktobra so se strokovnjaki zbrali na novinarski konferenci, kjer so izmenjali izkušnje in poudarili moč gibanja.

»BODI DEJAVEN – močnejši od možganske kapi«

Letošnje geslo »BODI DEJAVEN – močnejši od možganske kapi« spodbuja gibanje za preprečevanje kapi in okrevanje po njej, so zapisali v Društvu za zdravje srca in ožilja. Možganska kap praviloma nastopi nenadno, ko se prekine dotok krvi v možgane. Povzroči motnje zaznavanja, gibanja, čutenja, sporazumevanja, vedenja, čustvovanja in mišljenja. Vzrok za možgansko kap lahko tiči v pritisku krvi na del možganov ob možganski krvavitvi, pogosteje pa nastopi zaradi krvnega strdka, ki zamaši žilo.

Kako prepoznati znake možganske kupi in hitro ukrepati

Možganska kap načeloma ne boli, bolnik pa se tudi ne zaveda, da je kaj narobe. Pri prepoznavanju znakov si pomagamo z uveljavljeno kratico GROM.

Govor. Ali oseba govori jasno in razumljivo?

Roka. Ali lahko dvigne roko in jo tam zadrži?

Obraz. Se lahko nasmehne, ali ima povešen ustni kot?

Minuta. Takoj pokliči 112!

Možganska kap je preprečljiva

Dejavniki tveganja so sladkorna bolezen, povišan krvni tlak, visoka raven holesterola, debelost, motnje srčnega ritma, preobremenjen življenjski slog, depresija in druge škodljive navade (kajenje, alkohol). Če odpravimo oziroma obvladamo te dejavnike, hkrati pa se redno gibamo, bistveno zmanjšamo tveganje tako za nastanek kot ponovitev možganske kapi.

Možganska kap in prednosti terapij na domu za čim boljše okrevanje

Več informacij o možganski kapi je na spletnih straneh Društva za zdravje srca in ožilja ter Združenja bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije.

VIRZa srce
Prejšnji članekGrad Houska: Vrata v pekel, del programa Lebensborn
Naslednji članekKaj so povprečnine? V naslednjih letih znatno višje

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.