Kako virtualno resničnost uporabljajo medicina, psihologija, arhitektura in druge veje

People with VR grasses playing virtual reality game. Future digital technology and 3D virtual reality simulation modern futuristic lifestyle
Foto: Thinkhubstudio iz iStock

Virtualna resničnost (VR) je tehnologija, ki uporabnikom omogoča popolno potopitev v računalniško ustvarjena okolja, kar jim daje občutek resničnosti in interakcije z digitalnim svetom. S pomočjo naprav, kot so očala za navidezno resničnost, lahko ljudje raziskujejo različne digitalne svetove, sodelujejo v simulacijah in doživljajo izkušnje, ki so tako vizualno kot zvočno izjemno realistične.

Čeprav je VR najprej pridobila popularnost v zabavni industriji in videoigrah, ima danes veliko širšo uporabo. Tehnologijo uporabljajo na področju izobraževanja, medicine, usposabljanja, arhitekture ter umetnosti in psihologije.

Prednosti virtualne resničnosti

Ena glavnih prednosti virtualne resničnosti je njena sposobnost ustvarjanja realističnih simulacij, ki uporabnikom omogočajo učenje in preizkušanje različnih scenarijev brez tveganja ali visokih stroškov. Na primer, zdravstveni delavci lahko uporabljajo VR za simulacijo kirurških posegov, arhitekti pa za virtualne oglede načrtovanih stavb. VR resničnost omogoča tudi simulacijo vožnje pod vplivom alkohola, z namenom ozaveščanja in preprečevanja. Poleg tega VR omogoča razvoj empatije, saj lahko uporabnikom omogoči, da »stopijo v čevlje« drugih in s tem bolje razumejo različne perspektive.

Future You

Sistemi, kot je »Future You«, združujejo potencial virtualne resničnosti in umetne inteligence, da ustvarijo poglobljene in interaktivne izkušnje. Čeprav »Future You« temelji predvsem na besedilnih pogovorih, bi bilo zlahka mogoče zamisliti, kako bi se ta koncept lahko nadgradil z uporabo VR tehnologije. Namesto samo tekstovnih pogovorov bi lahko uporabniki vstopili v virtualno okolje, kjer bi srečali svojega virtualnega prihodnjega jaza v tridimenzionalni obliki. To bi še okrepilo občutek resničnosti in omogočilo uporabnikom, da doživijo prihodnost na bolj oseben in neposreden način.

VR bi pri »Future You« omogočila ustvarjanje dinamičnih scenarijev prihodnjega življenja, v katerih bi uporabniki raziskovali različne poti svoje kariere ali osebnih odločitev v simuliranih okoljih. Na primer, lahko bi obiskali svojo bodočo hišo, pisarno ali opazovali, kako bi različne življenjske odločitve vplivale na njihove odnose. Takšna potopitvena izkušnja bi bila izjemno koristna za mlade, ki si želijo bolj jasno predstavljati, kako njihove trenutne odločitve vplivajo na prihodnost.

focus hand of businessman show virtual graphic data connect with AI.Using AI to sucess everything, Futuristic data technology.
Foto: Digital43 iz iStock

Vloga VR v psihologiji in osebnem razvoju

Virtualna resničnost ima velik potencial na področju psihologije in osebnega razvoja, saj omogoča ustvarjanje nadzorovanih, vendar realističnih simulacij, ki lahko pomagajo posameznikom pri premagovanju osebnih izzivov. V primeru »Future You« bi VR omogočila globljo introspekcijo, saj bi uporabniki lahko fizično doživeli svoje življenje v prihodnosti. Vizualizacija prihodnjega jaza v virtualnem svetu bi olajšala osebno refleksijo in okrepila zavedanje o dolgoročnih posledicah trenutnih odločitev.

Poleg tega VR ustvarja varno okolje za terapevtske intervencije. Posamezniki, ki trpijo zaradi anksioznosti ali stresa, bi lahko skozi takšne simulacije pridobili večji nadzor nad svojimi čustvenimi stanji. Simulacije, ki uporabnikom omogočajo pogovor z njihovim starejšim jazom ali prikazujejo različne scenarije življenjskih izbir, bi lahko zmanjšale tesnobo glede prihodnosti in spodbudile pozitivno vedenje.

Technician in repair shop using augmented reality holograms to check car performance parameters during maintenance. Licensed garage employee using futuristic vr headset to examine damaged engine
Foto: Dragos Condrea iz iStock

 Uporaba VR v izobraževanju

Virtualna resničnost ima pomembno vlogo tudi v izobraževanju. Raziskave kažejo, da učenci bolje razumejo in si zapomnijo informacije, če se učijo prek interaktivnih in potopitvenih izkušenj. V tem kontekstu bi lahko »Future You« postal del izobraževalnih programov, ki učencem pomagajo vizualizirati posledice njihovih izobraževalnih in kariernih odločitev. VR bi omogočila, da se učenci »srečajo« s svojimi prihodnjimi različicami in vidijo rezultate različnih poti, kar bi povečalo njihovo motivacijo za doseganje dolgoročnih ciljev.

V medicinskem usposabljanju VR že predstavlja pomemben pripomoček, saj zdravnikom in zdravstvenim delavcem omogoča, da vadijo zapletene postopke v simuliranih okoljih, brez tveganja za zdravje pacientov. Podobno bi v kariernem svetovanju mladi lahko prek VR raziskovali različne poklicne poti, kar bi jim omogočilo bolj informirano oblikovanje življenjskih ciljev.

Architect, man and VR architecture model, construction and building with future technology and UX. Virtual reality goggles, design and engineering, metaverse and simulation of property development
Foto: Jacob Wackerhausen iz iStock

Prihodnost virtualne resničnosti

Virtualna resničnost kot tehnološko orodje prinaša številne prednosti za družbo, od naprednih izobraževalnih metod do terapevtskih intervencij in osebnostnega razvoja. Sistemi, kot je »Future You«, združujejo moč umetne inteligence in potencial VR, da posameznikom omogočijo globlje razumevanje lastne prihodnosti. Takšne interaktivne izkušnje omogočajo ne le krepitev zavesti o prihodnosti, temveč tudi širši razvoj družbenih veščin, odgovornosti in dolgoročne perspektive.

Vseeno pa je pomembno, da ne izgubimo stika z »resnično« realnostjo. Kajti ko bo le ta preveč za nas, se bodo ljudje začeli v VR zatekati z namenom pobega, takrat pa bomo zaznali tisto slabo stran VR, ki ji tako zelo poskušamo ubežati.

Metaverse technology concept. Woman with VR virtual reality goggles. Futuristic lifestyle.
Foto: Choreograph iz iStock
VIRScienceDaily
Prejšnji članekDnevni horoskop: ponedeljek, 11. november 2024
Naslednji članekKaj je IBAN številka in kako jo najti?

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.