Absolventsko leto je lahko razburljivo, polno dogodivščin in nepozabnih izkušenj. Lahko je to tudi leto, ko narediš veliko na osebnem in profesionalnem razvoju. Lahko pa je to izgubljeno, dolgočasno leto, ko se nič ne zgodi, cilji in pričakovanja pa ostanejo neizpolnjeni. Čeprav si lahko od leta, ko si nekoliko predahneš od študija, ogromno obetaš, moraš sam poskrbeti, da načrt tudi zares izpolniš. Spodaj si preberi, za kaj lahko izkoristiš absolventsko leto, nato naredi podroben načrt (z datumi in cilji), ki mu sledi AKCIJA!
1Zaključi študijske obveznosti
Ne preveč sexy nasvet, a ne pozabi na tisti en izpit ali zagovor, ki te še čaka. Zato čim prej zaključi vse obveznosti: diplomsko oziroma magistrsko nalogo, morebitne izpite ali prakso. S tem zares ne odlašaj, saj se na koncu lahko zaplete pri iskanju termina za zagovor zaključnega dela. Po absolventskem letu pa boš razočaran, če ti študija ne bo uspelo zaključiti.
2Pridobi delovne izkušnje
Uporabi absolventsko leto za pridobivanje praktičnih izkušenj. Poišči prakso ali študentsko delo v svoji stroki. Delovne izkušnje ti bodo pomagale pri gradnji kariere in omogočile lažji prehod na trg dela. Najbolje je, da z delom začneš pri podjetju, kjer bi se kasneje želel tudi zaposliti. Tako boš videl, če ti delovno okolje zares odgovarja. Če se še odločaš med več smermi nadaljnjega študija, lahko preizkusiš tudi več študentskih del s teh specifičnih področij, ki ti bodo pomagala pri odločitvi.
3Odpravi se na prakso v tujino
Združi praktično s koristnim. Plačilo prakse ti bo omogočilo življenje v tuji državi, dobil boš nove izkušnje in mednarodna poznanstva ter kompetence za življenjepis. Najbolje je, če izbereš prakso s področja študija oziroma kasnejše zaposlitve. Kasneje v življenju boš težje dobil priložnost, da se za nekaj mesecev preseliš v tujo državo. Pomisli tudi na študentsko delo v tujini.
4Odpravi se na potovanje
Veliko študentov želi v absolventskem letu čim več potovati. A pomembno je, da pravočasno začneš načrtovati in razmisliš o stroških. Imaš denar že privarčevan? Z dobrim načrtovanjem lahko potuješ tudi precej poceni, koristiš javni prevoz in sproti izkoristiš priložnosti za delo.
5Izkoristi priložnost za osebne projekte
Sedaj imaš leto časa, da se lotiš osebnih projektov, ki bodo sicer ostali le neizpolnjene sanje. Lahko je to celo odprtje podjetja, pisanje bloga ali pa lasten YouTube kanal. Morda si želiš končati tekaški maraton in imaš končno dovolj časa za trening. Lahko začneš s prostovoljnim delom ali projektom.
6Izkoristi sprotne priložnosti za karierno in osebno rast
Izkoristi čas za nadgradnjo svojih znanj in veščin. Udeleži se tečajev, delavnic in seminarjev, ki ti bodo pomagali izboljšati strokovno znanje ali pridobiti nove veščine, kot so tuji jeziki, programiranje ali mehke veščine (npr. komunikacija, vodenje). Raziskuj trg dela in se informiraj o možnostih za zaposlitev v svoji stroki. Pripravi si kakovosten življenjepis in spremno pismo ter začni pošiljati prijave na razpise za delovna mesta. Sodeluj na zaposlitvenih sejmih in kariernih dneh. Aktiviraj svoj LinkedIn profil in se poveži z ljudmi, ki ti lahko pomagajo pri iskanju zaposlitve. Razmisli tudi o svoji finančni prihodnosti. Prični z varčevanjem, če je to mogoče, in se pouči o osnovah osebnih financ. Pripravi se na morebitne finančne izzive, s katerimi se boš soočil po zaključku študija. Premisli o svojih dolgoročnih ciljih in željah. Načrtuj naslednje korake v svoji karieri in osebnem življenju. Jasno zastavljeni cilji ti bodo pomagali pri usmerjanju svojih prizadevanj in doseganju uspeha.
Novinar