Avstrijski glasbeni genij in eden največjih umetnikov vseh časov, Franz Schubert, je leta 1822 napisal svojo znamenito Osmo Simfonijo. Simfonija velja za remek delo, poznana pa je tudi po tem, da je Schubert pravzaprav ni nikoli dokončal. Zaradi tega se jo je v glasbeni teoriji sčasoma prijelo ime »Nedokončana« simfonija in takšni obliki so jo skoraj 200 let izvajali najbolj priznani orkestri s celega sveta.
Ampak danes, dve stoletji kasneje, je Schubertova Osma simfonija vendarle dočakala epilog. Zasluge za senzacionalni uspeh gredo Huaweiju, umetni inteligenci, ki poganja njihov vrhunski telefon Mate 20 Pro in nagrajenemu skladatelju Lucasu Cantorju. Skupaj so dokončali Schubertovo mojstrovino kljub splošnemu prepričanju, da bo za vedno ostala nedokončana in v svoji izvirni obliki.
Tehnologija lahko spremeni svet na bolje
Nova različica skladbe je bila narejena s pomočjo umetne inteligence, ki poganja enega najboljših, če ne kar najboljši pametni telefon na trgu, Mate 20 Pro. Telefon je s pomočjo posebne aplikacije analiziral višino barvnega glasu in gibanje simfonije, programska oprema pa je nato generirala melodijo zadnjih dveh nedokončanih delov. Končno delo so predstavili v Londonu, izvedel pa ga je 66-delni angleški secesijski orkester pod vodstvom nagrajenega skladatelja Lucasa Cantore.
»Moja vloga je bila izluščiti dobre dele, ki jih je ustvarila umetna inteligenca in zapolniti praznine, da bi bil končni rezultat dostojen igranja simfoničnega orkestra. Rezultat sodelovanja z umetno inteligenco dokazuje, da tehnologija nudi izjemne možnosti in ima zelo pozitiven učinek na sodobno kulturo,« je dejal Cantor.
K temu je še dodal, da se s je s to izvedbo ustvarilo harmonično sodelovanje nove digitalne dobe in zgodovinske glasbene klasike, ki bo služilo kot temeljni kamen za prihodnost polno znanja in lažjega vsakodnevnega življenja.
Na drugi strani pa je predsednik Huaweijeve poslovne skupine za zahodno Evropo, Walter Ji, povedal, da pri Huaweiju stalno iščejo nove načine, kako bi s pomočjo novih tehnologij še polepšali in olajšali življenje ljudem.
»Izkoristili smo moč umetne inteligence, da bi razširili meje človekove zmogljivosti in odkrili pozitiven vpliv tehnologije na sodobna umetniška dela,« je še dodal Walter Ji.
Vodilni na področju razvoja umetne inteligence
Huawei je sicer v zadnjem času v javnosti vzbudil veliko zanimanja s svojim razvojem umetne inteligence in še bolj z dosežki na tem področju. Spomnimo naj samo na njihove telefone, ki imajo v procesorjih že nekaj generacij vgrajeno umetno inteligenco. Ta običajnim uporabnikom pomaga pri optimizaciji fotografij, pred časom so demonstrirali, kako umetna inteligenca telefona samodejno krmili avtomobil, s pomočjo umetne inteligence so uspeli pretvoriti polarni sij v avdio-vizualno izkušnjo, nedavno pa so s posebne aplikacijo Facing Emotions in umetno inteligenco tudi pomagali “spregledati” slepim in slabovidnim.
Za dokončanje Osme simfonije je Huawei razvil posebno digitalno orodje, ki so ga inkorporirali v telefon Mate 20 Pro. Na ta način so ustvarili model za razumevanje in razvoj glasbe, celoten proces pa je trajal več mesecev. Pri tem so uporabili datoteke MIDI iz katerih se je sistem umetne inteligence naučil vzorcev in strukture Schubertovih del. Ko je umetna inteligenca ustvarila melodijo, pa je skladatelj Cantor potrebaoval le 30 dni za oživitev tretjega in četrtega stavka Osme simfonije.
Kako je Huawei dokončal znamenito Osmo simfonijo Franza Schuberta, si lahko pogledate tudi v videu: http://bit.ly/dokoncana-osma-simfonija