Ker umetnost ne počiva niti na praznik dela, se je med 1. in 7. majem odvijal že četrti “Politično nekorektni filmski festival”, ki je odkrival alternativne metode kinematografije. V tednu dni se je v mariborskem Gustaf-u, oživljenih prostorih ljubljanskega Rog-a in Atriju ZRC SAZU zavrtelo 26 žanrsko različnih filmov iz 13 držav.
Med bogatim programom smo lahko zasledili argentinski dokumentarec “Hotel Gondolin”, ki se ukvarja s spolno identiteto in svobodo; norveški animirani film “Christopher & Gordy”, ki problematizira cerkev, politiko in homoseksualnost; korejski igrani film “Še malo zdrži”, ki se dotika materinstva in odgovornosti, švicarski eksperimentalni film “Čevapčiči”; francoski eksperimentalni in vedno aktualni “Imperij”; grški igrani “Ostanite znotraj” in še mnoge druge.
Vsi filmi so vsebinsko sodobni, prestopajo družbene in politične omejitve in nas soočajo z danes najbolj aktualnimi in hkrati tudi bolečimi vprašanji. Vendar pa festival ni ponudil zgolj raznovrstnega filmskega programa in brezplačnih projekcij. Letošnji PI FF je časovno in vsebinsko sovpadel z EuroMayDay procesom, v okviru katerega so v dveh največjih mestih potekale aktivnosti: parada 1. maja v Mariboru in oživljanje nekdanje ljubljanske Tovarne Rog za potrebe neprofitne kulture in družbene produkcije. Ker se je PI FF spraševal o odnosu med delom in umetnostjo in si zato nadel naslov Odpiranje prostorov in procesov, se je skladno z idejo neprofitnosti zavestno odpovedal financiranju iz javnih virov. Tako politično nekorektni filmski festival prinaša svež veter v slovenske filmske vode in nas opozarja na dejstvo, da je tudi umetnost delo, ki se mu je potrebno posvetiti s srcem.