Ljubljana bo kmalu spet v znamenju projekcij dokumentarnih filmov. Že 25. edicija festivala bo potekala od 10. do 17. marca v Cankarjevem domu, Kinodvoru in Slovenski kinoteki. Na ogled bo 21 celovečernih in sedem kratkih dokumentarnih filmov. Kot izpostavlja selektor festivala Simon Popek, se obeta nova kolekcija filmov, ki zgovorno pričajo o tegobah 21. stoletja in polpretekle zgodovine.
Letos osrednje mesto zavzemajo okoljske problematike
V tekmovalnem programu se bo predstavilo 6 filmov, ki se bodo potegovali za Nagrado Amnesty International Slovenije za najboljši film na temo človekovih pravic. Popek dodaja, da filmi naslavljajo zelo raznolike tematike:
- Bodi moj glas švedsko-iranske režiserke Nahid Persson, govori o ženskah v Iranu in perzijski kulturi;
- Casa Sussana francoskega režiserja Sebastiena Lifshitza je duhovit portret pionirske, transseksualne skupnosti v ZDA v 50. letih 20. stoletja;
- Hiša iz trsk belgijskega režiserja Simona Lerenga Wilmonta, naslika delo ukrajinskih socialnih delavk v prehodnem domu za mladostnike, ki se v slogu Guida iz filma Življenje je lepo, trudijo ustvariti toplo okolje otrokom, ki čakajo na odločitev oblasti o svoji usodi;
- Mrk srbsko-hrvaško režiserke Nataše Urban, se dotika razpada Jugoslavije in Miloševićevega režima v Srbiji;
- zadnji film tekmovalnega programa je izraelsko-dansko-finska koprodukcija Nedolžnost izraelskega režiserja Guya Davidija, zelo nazoren portret izraelske skrajno militarizirane družbe, ki z indoktrinacijo otrok začne že zelo zgodaj.
O zmagovalcu bo odločala tričlanska žirija v sestavi slovenskega režiserja Borisa Petkoviča, članice izvršnega odpora AI Slovenije Maje Pan in makedonske režiserke Teone Strugar Mitevske.
V ospredju Hubert Sauper in Mako Sajko
Poleg tekmovalnega programa bodo filmi na ogled še v programskih sklopih: Aktualni, družbenokritični filmi; Intimni in globalni portreti ter Miti, ikone in mediji. Retrospektiva bo letos v znamenju avstrijskega režiserja dokumentarcev Huberta Sauperja, ki se bo predstavil s filmi Dnevnik iz Kisanganija, Darwinovo nočno moro, Prihajamo v miru in Epicenter.
Posebej se bodo poklonili tudi kultnemu slovenskemu režiserju dokumentarnih filmov Maku Sajku (1927-2023). Na ogled bodo njegovi kratki dokumentarni filmi Kje je železna zavesa?, Strupi, Muzej zahteva, Samomorilci, pozor!, Plamen v dvonožcu, Slavica Exception in Narodna noša.
Številni spremljevalni dogodki
Projekcije filmov bo popestril tudi spremljevalni program; številni pogovori z gosti in ustvarjalci filmov, pripravljajo okroglo mizo o slovenskem dokumentarnem filmu, tekom festivalu pa bo v preddverju Cankarjevega doma na ogled razstava Po poteh uničevanja gozdov v Boliviji. Vstop na spremljevalne dogodke je brezplačen.
Več o festivalu izveš na spletni strani 25. FDF.
Novinar