Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo (del Mestne knjižnice Ljubljana) v sklopu projekta Zlata hruška vsako leto podeli znamenja kakovosti najboljšim mladinskim leposlovnim knjigam v slovenščini. Znaki kakovosti se podeljujejo za izvirna in prevedena dela preteklega leta.
Knjige nam razlagajo svet na drugačen način, kot ga doživljamo sami, in marsikatera stvar nam je bolj jasna, če jo vidimo z drugega zornega kota. V literaturi se tako pogosto najdejo teme, ki se jih v življenju izogibamo ali nam je ob njih neprijetno, kot so nasilje, spolnost in smrt. Če prosti čas preživljaš s knjigo v roki, izvoli nekaj z zlato hruško nagrajenih predlogov za branje.
Jaap Roben: Bratov kožuh
Je zgodba o bratski ljubezni, tematizira pa tudi skrb za otroke s posebnimi potrebami.
Irena Androjna: Modri otok
Kot pripadniku generacije, ki odrašča z večjim zavedanjem o nevarnosti podnebnih sprememb, ti bo ta fantazijski roman morda blizu.
Svetlana Makarovič: Baladne pravljice
V zbirki so zgodbe o odraščanju, ki v sebični in okrutni družbi ni vedno pravično. Zapisane so v baladni obliki, snov pa avtorica črpa iz staroslovanskega in staroislandskega izročila.
Angie Thomas: Vse se vrača
Morda si si že ogledal film THUG (The Hate U Give). Posnet je po tem romanu, ki je zdaj preveden še v slovenščino. Starr Carter lovi ravnovesje med dvema svetovoma, ko ji pred očmi ubijejo prijatelja.
Suzana Tratnik: Ava
Ava je že v otroštvu obsojena na življenje na socialnem dnu. Prijateljica Vesna ji pomaga pretrgati spone nasilne preteklosti.
Novinar