Vere po svetu, koliko jih je? Religija nas že vrsto let spremlja na vsakem koraku in nam pomaga pri spopadanju z najrazličnejšimi izzivi. Vodi nas skozi življenje, saj je podlaga za številna moralna prepričanja in naše vedenje, poleg tega pa nam podaja odgovore na eksistencialna vprašanja. V težkih časih vernikom nudi tolažbo, daje občutke pripadnosti določeni skupnosti in povezanosti s tradicijo. Ljudje vseh veroizpovedi sveta pa se na svetovni dan religij zberejo in se posvečajo razmisleku o svojih verskih prepričanjih ter spoznavajo ostale religije.
Koliko ver je na svetu in katere so najbolj razširjene?
Skoraj nemogoče je natančno določiti, koliko religij je danes na svetu, a se ocenjuje, da jih je več kot 4000. V to število so vključene verske skupine, cerkvene religije, kongregacije, plemena, kulture in gibanja. Z religijo se namreč identificira približno 85 % svetovnega prebivalstva. Kljub obstoju številnih religij, pa po svetu prevladuje krščanstvo, judovstvo, islam, budizem in hinduizem. V Sloveniji prednjačijo katoličani, ki predstavljajo več kot 70 % prebivalstva in skupaj s protestanti in pravoslavci pripadajo krščanski veri.
Svetovni dan religij obeležujemo v januarju
Svetovni dan religij praznujemo vsako tretjo nedeljo v januarju, v letošnjem letu je to nedelja, 15.1.2023. Praznik nas opominja na potrebo po harmoniji in medsebojnem razumevanju pripadnikov različnih veroizpovedi. Na ta dan imajo namreč raznovrstne verske skupnosti odlično priložnost interakcije in zbliževanja. Cilj dogodkov, ki se odvijajo na ta dan, je namreč različnim religijam najti skupen jezik. Kljub medsebojnim razlikam imajo namreč nekaj enotnih prepričanj. Večina religij ima na primer podobno stališče glede vedenja do drugih ljudi, ki mora biti spoštljivo.
Zanimiva religiozna dejstva
Zanimiva dejstva o verah po svetu: