Pri pisanju seminarskih in diplomskih nalog, pa tudi pri preprostejših člankih, moramo pogosto citirati. Viri so nočna mora vsakega študenta, saj predstavljajo predzadnjo oviro pred oddajo diplome. Kako pa sploh pravilno citiramo? Je vsak narekovaj dober? Kratek odgovor – ne.
Napačna raba narekovaja
V slovenščini uporabljamo enojni in dvojni narekovaj. Najpogosteje je v uporabi dvojni, saj z njim označujemo dobesedni navedek, poudarjanje besede ali besedne zveze. Pri seminarskih nalogah so torej najpogosteje v uporabi dvojni narekovaji. In ti se pravilno zapišejo samo na en način. Čeprav te torej mika uporabiti znak ”, je ta napačen. Pravilna narekovaja sta » in «.
Uporaba narekovajev je v praksi videti takole:
- Označevanje citatov:
J. K. Rowling je v svojih knjigah o mladem čarovniku Harryju Potterju zapisala: »Besede so naš največji neizčrpen vir čarovnije, zmožne tako škoditi kot tudi zdraviti.«
- Poudarjanje pomena besed, položaja ali vrednosti besede ali besedne zveze:
Njegov dedek je bil »pravi moški«.
Ločila in citiranje
Pri citiranju se hitro lahko izgubimo v množici ločil. Da pri pisanju seminarskih nalog ne boš zmeden, si zapomni dva glavna pravila:
- Kadar vstavljaš navedek z drugačnim končnim ločilom kot glavni stavek, zapiši obe ločili:
Nehaj me spraševati »Kdaj bomo prišli?«!
- Kadar vstavljaš navedek z istim končnim ločilom kot glavni stavek, ločila ne podvajaš zgolj v primeru, da je to pika:
Se tudi ti pogosto vprašaš »Kaj mi je tega treba?«?
Ne pridigaj mi s svojim »Saj sem ti rekla«.
Si še vedno zmeden?
Slovenska slovnica je pogosto zapletena in težko razumljiva. Na srečo ti lahko na pomoč priskoči spletna lektorica Amebis Besana. Lahko jo uporabljaš v spletni verziji, kadar preverjaš krajše tekste, za daljša besedila pa bo primeren program Amebis Besana, ki si ga naložiš na računalnik. Program ti nato kar sproti popravlja napake v Wordu. Ne muči se s slovnico in to nalogo raje prepusti Amebis Besani.