Z vzponom Instagrama, influencerjev in lažne popolnosti na družbenih omrežjih, smo »običajni« ljudje ostali brez konkurence. Popolne poze, nenehna potovanja in ekipa fotografov za vsako fotografijo … s tem se pač ne moremo kosati. In zato je nastal #realstagram.
Kaj je to?
Realstagram je Instagram za »običajne ljudi«. Je opomnik, da niti vplivneži s tisoče sledilci niso zares popolni. Je dokaz, da še obstaja upanje tudi za nas in da nikomur ne uspe narediti popolne fotografije po samo nekaj poskusih.
Realstagram sestavljajo vplivneži, ki objavljajo odseke svojih vsakdanjih življenj, ki niso prav nič glamurozni. Objavljajo »Instagram vs. reality« fotografije, ki nam dajo vedeti, da je ena dobra fotografija na 100 posnetih zgolj slučaj in ne pravilo. Na realstagramu dekleta imajo celulit, strije, nimajo sixpacka in so po večerji napihnjena. Imajo akne, brazgotine in pore. Imajo malo špeha, ki smo ga v dobi Instagrama tako demonizirali, da je postalo prava redkost, da se ga vidi na fotografiji. Skratka, so normalna. In vzor marsikateri punci, ki je odraščala v Insta(nt) dobi in ima zato težave s samopodobo. Kajti, punca, ni važno, kaj narediš, nikoli ne boš izgledala kot Kylie Jenner … ker tudi sama ne izgleda tako.
Realstagram v fitnes industriji
Posebno v fitnes industriji je Instagram lahko zavajajoč. Na feedu vidimo fotografije smejočih influencerjev (oz. fitspo), ki vseskozi trenirajo in izgledajo brezhibno. Vedno imajo sixpack in nikoli jih ne prevzame skušnjava in pojejo pice ali si privoščijo meka. A vse več fitnes vplivnežev dokazuje, da ta slika sploh ni realna.
Tudi profesionalni športniki imajo celulit. Imajo strije. So napihnjeni. In predvsem: jejo normalno. Ko fitspoji grejo ven, ne naročijo vedno solatke s piščančjimi prsi – večino časa seveda ja, saj je pravilna prehrana ključni del dobre forme – a pici se ne odpoveduje nihče, prav tako tudi ne čokoladi.
Na tem področju se je oglasilo že mnogo vplivnežev, ki se s fitnesom ukvarjajo in naredilo korak v pravi smer. Ena takih je Hayley Madigan, ki je med drugim bivša tekmovalka v body buildingu. V svojih objavah nenehno opozarja na pasti profesionalnega športa, še posebej takega, ki temelji na izgledu, svojo platformo pa predvsem uporablja za širjenje pozitivnega sporočila glede vseh teles, glede sprejemanja samega sebe in seveda tudi dobrih idej za trening.
Realstagram in svet mode
Tudi svet mode in street style blogov je nasičen s popolnimi fotografijami suhih manekenk, ki izgledajo popolno tudi ko ne pozirajo pred fotografi. In čeprav je medmrežje »spontanih« fotk res obširno, je večina tistega, kar vidiš na Instagramu, lažna. Mit, da vplivnice in manekenke vedno izgledajo brezhibno je zgolj to – samo mit. In kar nekaj vplivnic se je odločilo, da ga je vredno razbiti. Med njimi to delo odlično opravlja Rianne Meijer, ki že vrsto let poleg popolnih fotografij objavlja tudi tiste, ki niso prestale instagram testa.
Triki, ki jih vplivneži uporabljajo za popolno pozo
Verjetno si do zdaj že ugotovil, da se na Instagramu vse vrti samo okoli popolnih insta-kotov. Želiš tudi ti popolno fotko, na kateri ne boš izgledal niti malo tako, kot izgledaš v resnici? I got you! Vplivnica, ki izpostavlja kote vplivnežev in zadnje čase dobiva vedno več spotlighta je Danae Mercer, ki na svojem profilu promovira self love in vse, kar se tiče pozitivnega odnosa do svojega telesa.
Kako se pa pri vsem tem počutijo fantje?
Saj ne, da bi nas zares zanimalo, ampak vseeno. Malo za šalo, malo zares. Kako se počutiš, če si več let preživel prepričan, da »popolno dekle« brez strij, celulita, s popolno zadnjico in velikimi joški nekje obstaja, zdaj pa ugotavljaš, da je vse zgolj insta-iluzija?
Za mnenje sem povprašala člana ekipe, ki sta svoje mnenje z veseljem delila z mano. In spoznala sem, da imamo v ekipi same super fante!
»Osebno se mi zdi, da je taka aktivnost koristna, saj pripomore uravnoteženosti vsebin na družbenih omrežjih. Zdi se mi da je prav da pokažemo »pravo« žensko telo in pa tudi umetniško plat prikaza popolnega telesa. Kontra teh perfektnih ženskih teles bo marsikatero mlado dekle rešilo pred ogromno samokritike in oglaševalske manipulacije. Je pa res, da veliko ljudi zna te objave uporabljati za pridobivanje SJW (social justice warrior) plus točke ali pa celo za služenje denarja, kar pa se mi zdi oporečno, saj bi s tem objave izkoriščali za prodajo sebe ali pa produkta, ne pa se borili za prikaz realnosti in zmanjšanje pritiska na izgled posameznice.«
»Med scrollanjem po Instagramu se mogoče prevečkrat vidi res prevelik vpliv »ideje o telesih«, ki ga ustvarjajo prav družbena omrežja, filmi in glasba. Da je oziroma mora biti vse popolno, brez gub, strij ali preveč nečesa. Osebno se večkrat ustavim na kakšni sliki, ki bi spadala v kategorijo realstagrama kot pa ostalih, ker za tem nekaj je. Nek zapis ali zgodba, ki te lahko navdihnejo. A je možno, da včasih vplivneži popularnost realstagrama uporabijo za svojo korist? Vsekakor možno, ampak a lahko zamerimo tistim, ki niso sigurni v svoj izgled in telo? Sploh ne, ampak obenem vemo, da na koncu ta zunanja lepota ne pomeni nič. Če že zgradiš svoj »imidž« na nečem, naj bo to resnica. Se mi zdi dobro, da influencerji pokažejo prava telesa in s tem povejo, da je to tisto, kar je normalno. Če bi rekel na kratko, bi bilo pa: ne verjet vsemu, kar vidiš na internetu.«
Kaj pa ti meniš o realstagramu? Katere profile rad spremljaš? Zaupaj nam v komentar!
Novinar