Koži je potrebno namenjati veliko skrbi skozi vse leto, ne samo v mrzlih mesecih, ko nam mraz kožo izsuši.
Dilem o tem, kako, kdaj in s čim negovati kožo, je veliko. Po televiziji lahko zasledimo na tisoče oglasov za takšne in drugačne kreme in maske, v trgovinah se police s takimi izdelki zdijo neskončno dolge, prijateljice uporabljajo različne kreme in mama nam svetuje neke čisto druge kreme. Zanima nas, katere so najboljše oz. katere so najbolj učinkovite in najbolj zdrave. Svetujem vam, da se držite tistih dobrih starih nasvetov, ki so se jih držale že naše babice v času, ko v kremah in maskah za kožo še ni bilo toliko kemije kot danes. Naše babice so v preteklosti uporabljale zelo zanimiva čistilna sredstva in kreme za kožo. Seveda so bila ta sredstva neškodljiva in popolnoma naravna. Privoščite svoji koži razvajanje že danes in si zmešajte kakšnega od spodnjih pripravkov.
OBRAZ MORA BITI PRED NANOSOM KAKRŠNIHKOLI KREM DOBRO OČIŠČEN
Najboljše čistilno sredstvo je voda. Priporočljivo je, da vodo, s katero si umivamo obraz, prekuhamo, saj trda voda za obraz načeloma ni primerna. Če si obraz poleg vode umivate še z milom, veste, da koža po milu postane precej izsušena. Nežen nadomestek za agresivno milo je losjon, ki si ga pripravimo sami iz jajčnega rumenjaka, soka kumare in vode. Losjon nanesemo na vatirano krpico in ga nanesemo po celotnem obrazu in vratu. Nato kožo dobro speremo.
Če je le možno, iz svežega korenja iztisnemo sok, ga nanesemo na obraz in pustimo delovati 20 minut. Speremo z mlačno vodo. Korenčkov sok je čistilno in varovalno sredstvo za kožo. Tudi paradižnikov sok ima podobne lastnosti in je bil v starih časih pogosto uporabljen kot čistilno sredstvo za obraz.
Za tiste, ki imate suho kožo, si jo lahko učinkovito očistite z maslom. Uporabite sveže in neslano maslo. Enostavno si ga vtrite v kožo in ga po nekaj minutah le obrišite s papirnato brisačo.
Dobri stari jajčni rumenjak. Vsebuje holesterin, katerega lastnost je, da kožo gladi in mehča. Rumenjak zmešamo z 2 žličkama mandljevega ali olivnega olja in losjon nanesemo na obraz in predel vratu. Ko se vpije, ga speremo z mlačno vodo. Če imate mastno kožo, losjonu dodajte še limonin sok.
KO JE KOŽA ČISTA, JI JE DOBRO PRIVOŠČITI MASKO ZA OBRAZ
Jajčni rumenjak pride v poštev tudi pri izdelavi domače maske za obraz, saj je znan kot sredstvo proti gubam. Rumenjaku primešamo mleko in mandljevo olje ter vse skupaj zmešamo v penasto zmes. V peno dodamo nekaj kapljic limoninega soka in jo nanesemo na obraz. Učinkuje naj 20 minut. Ker gre za masko, ki krči kožo, je primerna za tiste, ki imate težave s kožo, ki ima veliko aken.
Za osvežitev obraza je priporočljiva kumarična maska. Zmeljemo polovico neolupljene kumare in dodamo limetin ali limonin sok. Nanesemo na obraz in po 20 minutah speremo z mlačno vodo.
Za tiste, ki imajo suho kožo, je priporočljiva maska iz medu. Med pomešamo z nekaj kapljicami limoninega soka in zmes nanesemo na obraz. Po 20 minutah jo odstranimo z obraza z gazo in mlačno vodo. Maska bo kožo navlažila in preprečila nastanek gub.
Za suho kožo je primerna tudi maska iz kvasa. Majhen kos svežega kvasa pomešamo z rumenjakom in kapljico olivnega olja. 20 minut naj učinkuje na obrazu nato pa jo speremo z mlačno vodo.
V sezoni jagod, malin, ribeza in sliv si lahko pripravite osvežilno masko za obraz. Sadje skupaj z mlekom zmešajte v kašo. Masko nanesite na obraz, po 15 minutah jo odstranite z mlačno vodo.
NA KOŽO BLAGODEJNO DELUJEJO TUDI PARNE KOPELI
Mastna koža ni le problem mladih, z njo se srečujejo tudi starejše generacije. Svetleč obraz ni prav nič privlačen in na srečo obstaja parna kopel tudi proti mastni koži. 2 l vode zavrite in vanjo stresite 30 g nasekljanega peteršilja, žlico posušene sivke in rezino limone. Nagnite se nad lonec, čez glavo se pokrijte z brisačo in počakajte 10 minut.
Priporočljiva je tudi kamilična kopel. Pri tej je postopek enak, le da vodi dodate kamilico oz. kamiličen čaj.
Parne kopeli so učinkovite za nego kože, saj spodbudijo prekrvavitev in odpirajo pore. Priporočljivo je, da si parne kopeli delamo pred nanosom mask, saj so maske potem bolj učinkovite.
Tjaša Ruparčič